Home WiadomościArchiwum Hiszpania: reorganizacja salezjanów

Hiszpania: reorganizacja salezjanów

Redakcja
W dzień św. Jana Bosko przełożony generalny salezjanów ks. Pascual Chávez poinformował o zmianach w organizacji terytorialnej zgromadzenia w Hiszpanii. Od 2014 r. sześć istniejących obecnie inspektoratów połączy się w dwa w ramach restrukturyzacji zgromadzenia.

 
Decyzją przełożonego generalnego w 2014 r. powstaną dwa inspektoraty: Śródziemnomorski i Środkowo-Północno-Zachodni. Pierwszy obejmie m. in. Katalonię, Walencję, Andaluzję i Wyspy Kanaryjskie. W 79 wspólnotach jest tam ponad 550 salezjanów. Do drugiego wejdzie m. in. Kraj Basków, Navarra, Kastylia i León oraz Madryt. Blisko 700 salezjanów należy do 64 wspólnot.

Nowy podział terytorialny ma na celu optymizację personelu salezjańskiego, ożywienie charyzmatu oraz wzmożenie odwagi ewangelizacyjnej wśród młodzieży. Chodzi o „odnowę naszego życia konsekrowanego oraz danie nowego impulsu charyzmatowi salezjańskiemu w Hiszpanii, szczególnie na polu powołaniowym" – powiedział ks. Pascual Chávez.

Proces restrukturyzacji trwa już od kilku lat. Poszczególne jednostki współpracują na szczeblu krajowym m. in. na polu duszpasterstwa powołaniowego, szkolnictwa, parafii oraz formacji salezjanów i wychowawców.

Salezjanie w Hiszpanii prowadzą ponad 360 ośrodków szkolno-wychowawczych, dzięki którym docierają do ok. 400 tys. osób. Ważnym elementem są szkoły zawodowe, w których uczy się 90 tys. młodzieży. Ponadto zakonnicy prowadzą parafie i ośrodki kultu (96), blisko 40 platform społecznych oraz ośrodki dla młodzieży z marginesu społecznego.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda