Home WiadomościArchiwum Nasz Dziennik: Rusza katolickie forum społeczne – Uczynić wszystko nowym

Nasz Dziennik: Rusza katolickie forum społeczne – Uczynić wszystko nowym

Redakcja
Pierwsze spotkanie Forum Społecznego Michała Archanioła odbyło się 31 stycznia dzisiaj w Warszawie. W jego prace zostaną włączeni duchowni i katolicy z całego kraju, by rozmawiać na aktualne problemy naszego kraju w nurcie katolickiej nauki społecznej. Pierwszym tematem dyskusji będzie rodzina. Honorowy patronat nad inicjatywą objął ks. abp Henryk Hoser, pasterz Kościoła warszawsko-praskiego.

 
Pomysł stworzenia forum wyrósł z doświadczeń Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Jak wyjaśnia ks. prof. Witold Zdaniewicz SAC, dyrektor Instytutu, widać dzisiaj potrzebę zachęcenia katolików w naszej Ojczyźnie do zabierania głosu w sprawach ważnych dla życia zarówno ich samych, jak i społeczeństwa. – Chcemy współtworzyć poważną i rzeczową debatę na temat istotnych dla przyszłości Polski zagadnień – wyjaśnia ksiądz profesor. – Docelowo chcemy tworzyć też środowisko katolickie poszukujące wyzwań społecznych i metod rozwiązywania różnego rodzaju zagrożeń – dodaje. Do udziału w pracach forum zaproszono przedstawicieli różnych stanów, zawodów i organizacji kościelnych z całego kraju. – Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa przyczyni się do ukształtowania środowiska, które umożliwi poszerzenie źródeł inspiracji naukowej i społecznej dla podejmowania kluczowych zagadnień moralnych, kulturalnych, gospodarczych, egzystencjalnych, społecznych i politycznych, a także religijnych, będących przedmiotem zainteresowań i dążeń współczesnego człowieka – podkreśla ksiądz profesor.

W tym kontekście tematem, który wydaje się szczególnie pilny, jest kwestia zagrożeń wynikających z sytuacji rodzin w Polsce i problemów, jakie dotykają rodziny. Wykład na ten temat wygłosi dzisiaj prof. Andrzej Ochocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Forum celowo nawiązuje do symboliki zawartej w Apokalipsie. W ostatniej księdze Pisma Świętego św. Jan przedstawia Archanioła Michała w wielkim boju o człowieka, ukazuje wielką walkę duchową i pokonanie zła. Jak wyjaśnia ks. prof. Zdaniewicz, celem walki nie jest tylko pokonanie zła, ale pozytywne i twórcze "uczynienie wszystkiego nowym". – Na obecnym, początkowym etapie Forum Michała Archanioła nasz patron ma nas nauczyć odwagi w wyborze dobra i walki ze złem – zaznacza ksiądz profesor.

Forum Społeczne Michała Archanioła to inicjatywa istniejącego od prawie 40 lat instytutu podejmującego badania statystyczne i socjologiczne w Kościele katolickim w Polsce. Od 1979 r. przeprowadza zarówno ogólnopolskie liczenie wiernych obecnych na Mszy św. niedzielnej i przystępujących do Komunii św., jak i spisy duchowieństwa. Przygotowuje również wykazy parafii. Poza tym zajmuje się badaniami i sondażami społecznymi na temat postaw religijno-społecznych czy motywowanej religijnie społecznej aktywności katolików świeckich.

W prace Instytutu włączona jest grupa 8 tys. praktykujących katolików wybranych przez proboszczów polskich parafii. – Korzystając z takiego zaplecza badawczego Instytutu, Forum Społeczne Michała Archanioła chce być ośrodkiem z jednej strony ukazującym "głos katolika w Polsce", a z drugiej – mobilizującym ich aktywność w zabieraniu głosu i angażowaniu się w sprawy społeczne w naszym kraju – podkreśla ks. prof. Zdaniewicz.

Maria Popielewicz

 
Za: InfoSAC 31/01/2011 [04]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda