Home WiadomościArchiwum ‘Idźcie i głoście światu Ewangelię’ – Kościół jest misyjny

‘Idźcie i głoście światu Ewangelię’ – Kościół jest misyjny

Redakcja
0000101205b.png Członkowie i współpracownicy Papieskiej Unii Misyjnej spotkali się dziś tj. w sobotę, 4 grudnia na Jasnej Górze.
Około 300 osób – duchownych i świeckich – uczestniczy w sesji misjologicznej oraz czuwaniu modlitewnym pod hasłem: ‘Komunia w jedności serc i ducha’. Organizatorem spotkania jest ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

„Papieskie Dzieła Misyjne są ‘przedłużeniem rąk’ Ojca Świętego w danym kraju, które mają służyć animacji i współpracy misyjnej – podkreśla ks. Tomasz Atłas – To wszystko, co się dzieje na płaszczyźnie animacji i współpracy misyjnej, potem ma zaowocować w konkretnej posłudze polskich misjonarzy, którzy pracują w 96 krajach świata”.

Mszy św. odprawionej w Kaplicy Matki Bożej o godz. 12.00 przewodniczył i homilię wygłosił ks. Tomasz Atłas.

Ponad 2 tys. misjonarzy to wciąż za mało, ks. Tomasz Atłas mówi o przyczynach takiego stanu rzeczy: „Pewnie za mało się modlimy o nowych misjonarzy, ‘proście Pana żniwa, bo robotników mało’. Z drugiej strony to jest też pewien sygnał, w jakich czasach przyszło nam żyć. Jednak ten styl życia dość wygodnego, życia naznaczonego konsumizmem, które raczej nie skłania, by więcej od siebie wymagać, żeby być gotowym do ofiary sprawia, że wielu młodych, niejednokrotnie bardzo gorliwych kapłanów, czy sióstr zakonnych waha się czy wyjechać, pytając – czy sobie poradzę, czy w tej nowej rzeczywistości społeczno-kulturowej się odnajdę. Wielu z nich obawia się powrotu, czy za te 5-10 lat odnajdę się w tej polskiej rzeczywistości”.

„W chwili obecnej prawie 50 osób świeckich z Polski pracuje na misjach – opowiada ks. Tomasz Atłas – W przypadku osób świeckich wyjazd jest trudniejszą rzeczą. Zawsze to się wiąże z zakończeniem pracy, trzeba zadać sobie pytanie, jak z mieszkaniem, trzeba zapytać, co z założeniem rodziny. Generalnie misjonarze świeccy, poza wyjątkami, wyjeżdżają na okres 2-3 lat i potem powracają do Polski. Stąd też od wielu lat staramy się te osoby, które wyrażają pragnienie pracy na misjach skontaktować najpierw z wolontariatami. W tym wolontariacie można posługiwać przez kilka, kilkanaście miesięcy i ewentualnie, jeśli ktoś faktycznie dojdzie do wewnętrznego przekonania, że misje to jest moja droga, moje powołanie, wtedy trafia do centrum formacji misyjnej i przygotowuje się do takiego wyjazdu długoterminowego”.

„Misja jest ciągle aktualna, ważna, właściwie dopiero się zaczęła, nie tylko nie jest dopełniona w ciągu tych dwóch tysięcy lat, ale dopiero się zaczyna – mówi ks. Adam Samsel, misjonarz Świętej Rodziny – To spotkanie to okazja do wymiany doświadczeń, spotkania innych misjonarzy, takie ożywiające, animacyjne spotkanie jest bardzo potrzebne, dlatego też tu jesteśmy”. Przez 9 lat ks. Samsel pracował na misjach w Papui Nowej Gwinei, obecnie posługuje w Polsce, ale wspominając misje mówi: „Papua jest bardzo młodym, chrześcijańskim krajem, niedawno odkrytym. W 1955 roku pierwsi misjonarze tam przybyli, dlatego ta wiara jest tam żywa, entuzjastyczna, ale też bardzo taka płyta, dopiero co jakby pod skórą”.

S. Judyta Bożek, misjonarka Świętej Rodziny pracuje na misjach od 1979 roku. Kenia i Zambia to miejsca, w których niosła ludziom Chrystusa. „Ostatnie 16 lat byłam odpowiedzialna za dom dla bezdomnych, ludzi porzuconych, sieroty – opowiada zakonnica – Zambia ma ponad milion dzieci, które nie mają rodziców, a w ogóle Zambia ma 11 milionów ludności, czyli taki procent sierot to ogromna liczba, wiąże się to oczywiście z tą nową chorobą, która nazwa się AIDS, na którą umiera wielu ludzi”.

Podczas dopołudniowej części sesji w Sali o. Kordeckiego pielgrzymi wysłuchali konferencji nt: „Aktualność wyzwań encykliki Redemptoris missio w życiu powołanych”, wygłoszonej przez ks. dr Grzegorza Wita, dyrektora diecezjalnego PDM archidiecezji katowickiej oraz „Wszystkie Kościoły dla nawrócenia całego świata”, ks. mgr lic. Piotra Boracę, sekretarza krajowego PUM.

Po Mszy św. uczestnicy spotkania wysłuchali konferencji nt.: „Komunia kluczem misji Kościoła – zakony i zgromadzenia żeńskie w posłudze misyjnej”, s. dr Anny Siudak FMM, z PDM z Warszawy. Po tej konferencji nastąpiło podsumowanie i zakończenie obrad.

Część druga spotkania nazwana Czuwaniem Papieskiej Unii Misyjnej rozpocznie się o godz. 17.00. Uczestników czuwania w Sali o. Kordeckiego powitać ma ks. Piotr Boraca, sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej z Warszawy. Konferencję nt: „Papieskie Dzieła Misyjne w orędziach misyjnych Benedykta XVI – aktualność wyzwań współpracy misyjnej” wygłosi ks. mgr lic. Bernard Błoński, dyrektor diecezjalny PDM diecezji siedleckiej.

Wieczorem pielgrzymi przejdą na modlitwę do Kaplicy Matki Bożej. Po Apelu klerycy WSD z Radomia przedstawią montaż słowno-muzyczny „Jan Paweł II i misje”. O północy zostanie odprawiona Msza św. W czasie czuwania pielgrzymi wysłuchają m. in. świadectw misjonarzy i misjonarek oraz będą uczestniczyć w modlitwie różańcowej. O godz. 3.30 ks. Bogdan Michalski, sekretarz krajowy PDRW i PDPA poprowadzi Jutrznię. Na zakończenie spotkania modlitewnego nastąpi Akt Zawierzenia Matce Bożej.

Papieska Unia Misyjna została założona we Włoszech. W Polsce dzieło to zatwierdzono w 1924 roku w Częstochowie.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś, es, mn

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda