Home WiadomościArchiwum Kazachstan: wizyta watykańskiego sekretarza stanu

Kazachstan: wizyta watykańskiego sekretarza stanu

Redakcja
0000101205c.png Dnia 29 listopada do Kazachstanu przybył Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. Głównym celem jego wizyty był trwający w stolicy w dniach od 1 do 2 grudnia szczyt Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), w którym brał udział jako zastępca głowy państwa watykańskiego. W święto św. Andrzeja Apostoła w Astanie przekazał on Kościołowi prawosławnemu relikwie tegoż świętego. Poniżej sprawozdanie z tego wydarzenia.

Natomiast 3 grudnia, w wspomnienie śmierci wielkiego misjonarza tych ziem i kandydata na ołtarze, Sługi Bożego Władysława Bukowińskiego, spotkał się z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem. Według wstępnych planów miał rozmawiać między innymi o sytuacji Kościoła Katolickiego w tym kraju i o wizach dla misjonarzy.
 
Dla nas, katolików diecezji karagandzkiej, szczególnym dniem był 4 grudnia, ponieważ kardynał gościł u nas. O godz. 11.00 przyjechał z Astany i udał się na spotkanie do Akima. Później zwiedzał nowo powstający kościół katedralny i wznoszone przy nim budynki kurii diecezjalnej. Następnie kardynał udał się z krótkimi odwiedzinami do cerkwi grekokatolickiej, której proboszcz, o. Wasylij Gowera, jest delegatem apostolskim dla grekokatolików w Kazachstanie i Średniej Azji. Po tej wizycie przyjechał na terytorium naszej parafii. Przejeżdżając popatrzył tylko na nasz kościół i udał się do klasztoru sióstr karmelitanek bosych. Siostry przyjęły gościa w klauzurze. Sekretarz stanu mówił, że są one świadectwem obecności Boga na tej ziemi i by siostry, które są spoza Kazachstanu, odkrywały w tej ziemi swoją drugą ojczyznę. Na koniec wysłannik Ojca Świętego w jego imieniu udzielił siostrom błogosławieństwa.
 
Po tak intensywnym programie wszyscy udali się na obiad do seminarium duchownego. Tu kardynał miał możliwość spotkać się z księżmi i siostrami zakonnymi pracującymi w naszej diecezji. Na obiad zostali również zaproszeni przedstawiciele miejscowych władz oraz innych wyznań. Po krótkim odpoczynku, centralnym wydarzeniem odwiedzin kard. Bertone stała się Eucharystia celebrowana z innymi biskupami z Kazachstanu, Kirgistanu i Włoch oraz z księżmi tu pracującymi. Liturgia została pięknie przygotowana przez seminarzystów. Symbolicznym faktem, obrazującym nasze misje i warunki, stał się nagły brak światła, który trwał od modlitwy wiernych aż do konsekracji. Kardynał skomentował to wymownie, iż Jezus z Apostołami i Maryja, byli również pozbawieni światła. Porównał także nasze położenie z sytuacją chrześcijan pierwszych wieków, którzy gromadzili się w ciemnościach katakumb na Łamanie Chleba. Powiedział: „Niech teraz Chrystus będzie dla nas Światłem”. W homilii zachęcił nas wszystkich do owocnego przeżywania czasu Adwentu, by Chrystus mógł się rodzić w naszej rzeczywistości.
 
Na koniec podziękowania za odwiedziny przekazały dzieci i Wspólnoty Neokatechumenalne. Po mszy wszyscy biskupi i specjalni goście udali się do budynku kurii, po czym razem z kardynałem przejechali na miejscowe lotnisko, skąd znamienity gość udał się w drogę powrotną do Rzymu.
 
Modlimy się, by ta wizyta przyniosła jak najobfitsze owoce w naszej ziemi.
 
Grzegorz Burdyński MIC
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda