Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej – Salos 2011

19. Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej odbywały się w dniach 16-18 września w częstochowskiej Hali Polonia. Organizatorem igrzysk jest Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej „SALOS” w Częstochowie.
Igrzyska rozgrywane były w następujących dyscyplinach sportowych: piłka nożna chłopców, koszykówka dziewcząt i chłopców, piłka siatkowa dziewcząt i chłopców, tenis stołowy dziewcząt i chłopców.

 
Msza św. w ramach Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej została odprawiona na Jasnej Górze. Eucharystii o godz. 18.00 w bazylice jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił bp Antoni Długosz z Częstochowy. We Mszy św. uczestniczyło ponad 1 tys. 200 chłopców i dziewcząt młodzieży salezjańskiej.

„Bóg wielki zapłać za piękny charyzmat waszego rozwoju ducha i ciała, i za te igrzyska, które pokazują nam, jak można wspaniale spędzić czas, nie ćpając, nie chlając i nie łajdacząc się, a dlatego o tym mówię, że stoi przed wami długoletni duszpasterz narkomanów i alkoholików" – mówił bp Antoni Długosz.

„Jan Paweł II podczas wielkiego jubileuszu 2000 roku mówił do sportowców, którzy pielgrzymowali do Rzymu: ‘Sport ujawnia nie tylko bogate możliwości fizyczne człowieka, ale także jego zdolności intelektualne i duchowe. Nie polega jedynie na sile fizycznej i wydolności mięśni, ale ma także duszę i dlatego musi w pełni ukazywać swe oblicze’ – mówił w homilii bp Antoni Długosz – Rzeczywiście, sport ma duchowy wymiar, dzięki temu, że człowiek, który go uprawia, ma duszę. W zawodach sportowych ukazuje się piękno lub brzydota ludzkiej duszy".

„Sport zasiewa w człowieku ziarno, z którego kiełkują zalety umysłowe i moralne, uczy poszanowania prawa, radości życia, podziwu dla piękna i harmonii ludzkiego ciała, otwiera ludzkiego ducha na nowe ideały. Sport wychowuje, uczy poszanowania owych pierwotnych zadań, idei i celów, które ostatecznie służą doskonaleniu samego człowieka i budowania wspólnoty pomiędzy wszystkimi narodami, przez podjęcie czystej rywalizacji. Uczy się zdrowej rywalizacji, zgodnej z zasadami uczciwej, honorowej, sprawiedliwej i bezstronnej w ocenie wyników" – podkreślał kaznodzieja.

„Po raz 19. są to Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej, i po raz pierwszy jesteśmy na Jasnej Górze. Myślę, że to dobrze, że przed dwudziestoleciem jesteśmy na Jasnej Górze, u Pani Jasnogórskiej, by Ją zaprosić na te trudne czasy – opowiada ks. Edward Pleń, Krajowy Duszpasterz Sportowców, wiceprezes Salezjańskiej Organizacji Sportowej – Igrzyska Olimpijskie to jest podsumowanie całorocznej pracy. I tutaj przyjeżdżają najlepsi, nie tylko na boisku, ale ci, którzy potrafią dać świadectwo poza boiskiem. Zarząd Salezjańskiej Organizacji Sportowej podejmuje takie decyzje, że nie wynik jest najważniejszy, rywalizacja jest ważna, ale w tej rywalizacji chodzi o to, by nie skrzywdzić drugiego człowieka, bo to nie miałoby sensu, ale by ubogacać się człowiekiem".

„Odbywa się tutaj Msza inaugurująca ogólnopolskie mistrzostwa SALOS-u, Salezjańskiej Organizacji Piłki Nożnej – mówi Sławek Kotlewski, lektor z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Częstochowie – Bardzo sobie cenię wspólnotę salezjańską. Naprawdę są to wspaniali ludzie, jest wspaniały klimat, dużo ludzi się poznaje podczas wielu pielgrzymek. U nas w parafii jest wiele organizacji, oratorium Jana Bosko – kontynuujemy jego dzieło, cieszę się, że mogę w tej młodzieży działać i tak po młodzieżowemu ewangelizować młodszych".

o. Stanisław Tomoń

 
Zobacz więcej na: www.salosczestochowa2011.pl