Home WiadomościArchiwum ‘Indie – Kościół – Salwatorianie…’

‘Indie – Kościół – Salwatorianie…’

Redakcja
"Indie – Kościół – Salwatorianie z przeszłością w przyszłość" to temat szóstego Salwatoriańskiego Sympozjum Misyjnego, które odbyło się w WSD Salwatorianów w Bagnie. Przygotowali je członkowie Koła Misyjnego.

Wzięli w nim udział: Przełożony Generalny Zgromadzenia Salwatorianów – ks. Andrzej Urbański SDS, Przełożony Polskiej Prowincji Salwatorianów ks. Piotr Filas SDS wraz z Radą Prowincjalną, Robert Adach – starosta powiatu trzebnickiego, Paweł Misiorek – burmistrz Obornik Śląskich, Jadwiga Janiszewska – zastępca burmistrza Trzebnicy, ks. dr Andrzej Tomko – prorektor PWT we Wrocławiu, przedstawiciele Salwatorianów Świeckich, siostry Boromeuszki, klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego diecezji świdnickiej, przedstawiciele wspólnot salwatoriańskich z Polski i zagranicy, przedstawiciele mediów katolickich, młodzież salwatoriańska z Trzebnicy i Obornik Śląskich oraz inni zaproszeni goście.
     Sympozjum rozpoczęło się od części duchowej Jutrznią oraz uroczystą Eucharystią. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Generał, w której wprowadzając w tematykę dnia ukazał sylwetkę św. Szczepana, gorliwego wyznawcy Chrystusa, świadka Ewangelii, który pierwszy oddał za wiarę swoje życie. Następnie przypomniał moment, w którym O. Jordan posyłał pierwszych misjonarzy na misję w Assam w Indiach Wschodnich, ukazując ich odwagę, męstwo i gotowość do dawania świadectwa o Zbawicielu świata. Na zakończenie scharakteryzował misyjny salwatoriański uniwersalizm, nie pozwalający ograniczać naszej posługi do jednej diecezji, kraju czy nawet kontynentu ale wzywający, by iść na cały świat.

     Podczas oficjalnego rozpoczęcia sympozjum o godz. 10.00 Rektor WSD w Bagnie ks. dr Bogdan Giemza SDS przywołując trwający "Rok Ojca Jordana", życzył wszystkim uczestnikom owocnej refleksji nad kulturowym bogactwem Indii oraz historią misji salwatoriańskich. To bogactwo starali się ukazać zaproszeni prelegenci w osobach prof. dr hab. Krzysztofa Marii Byrskiego, prof. dr hab. Eugeniusza Sakowicza, ks. dr Juliana Bednarza SDS, ks. dr Michała Pieli SDS oraz ks. Generała Andrzeja Urbańskiego SDS, których sylwetki oraz doświadczenie związane z Indiami przedstawił ks. Jacek Wawrzyniak SDS – opiekun Koła Misyjnego

     W części przedpołudniowej prof. Krzysztof Byrski w swoim wykładzie starał się odpowiedzieć na zadane na początku wykładu pytanie: Co Indie, hinduizm ma nam chrześcijanom do zaoferowania? Ukazując wielkie bogactwo religii, myśli i tradycji, przedstawił Indie jako kraj z niezwykłą energią duchową, która może bardzo ubogacić chrześcijańską duchowość. W kolejnych dwóch wykładach ks. Michał Piela oraz ks. Julian Bednarz przybliżyli historię, pierwszej misji w Assam, powierzonej pod koniec XIX wieku powstającemu Zgromadzeniu Salwatorianów. Opisując warunki pracy, rodzaj posługi, charakteryzując środowisko ludu Khasi i początki działań wśród tubylczej ludności, ukazali jak wielkim wyzwaniem w tych czasach była praca misyjna. Wymagała niezwykłej wiary, odwagi, samozaparcia i ciągłej gotowości do oddania swojego życia dla Chrystusa.

    Druga część sympozjum rozpoczęła się wykładem prof. Eugeniusza Sakowicza na temat roli i miejsca Kościoła w Indiach. "Jak dobrze, że jesteś" – tymi słowami rozpoczął swoją prelekcję Pan profesor. To ma być podstawowa zasada spotkania z drugim człowiekiem. Potem pojawiło się pytanie o wiarę, religię, przekonania.

    O tym jak salwatorianie posługują dzisiaj w Indiach i jakie są perspektywy na przyszłość mówił w kolejnym wystąpieniu Generał salwatorianów. Zachęcał także młodszych współbraci do gorliwej formacji duchowej i intelektualnej, aby w przyszłości mogli odważnie odpowiedzieć na misyjne potrzeby Towarzystwa.

    W trzeciej części sympozjum był czas na świadectwa. Żywym świadectwem była obecność ks. Sebastiana Cheramvellil SDS – salwatorianina z Indii, który poprzez śpiew, opowiadania, prezentację multimedialną oraz przedstawienie krótkiej historii swojego życia i powołania w najlepszy sposób ukazał życie w Kraju Lotosu.

     Swoimi świadectwami z pracy misyjnej w Indiach dzielili się ks. Stanisław Golus SDS. ks. Mieczysław Kijaczek SDS, ksiądz Generał oraz profesor Krzysztof Byrski wraz z małżonką.

     VI Salwatoriańskie Sympozjum Misyjne zakończyło się około godziny 22.00 błogosławieństwem udzielonym wszystkim uczestnikom przez Księdza Generała.

Kl. Jakub Trzópek SDS

Więcej informacji na www.seminarium.sds.pl.

Za: www.sds.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda