Home WiadomościArchiwum “Infomaty” dla pielgrzymów i turystów

“Infomaty” dla pielgrzymów i turystów

Redakcja

Na ulicach Częstochowy zaczęło działać 50 nowych „infomatów” dla pielgrzymów i turystów nawiedzających miasto i sanktuarium na Jasnej Górze. Zainstalowanie specjalnych „infomatów” to ostatnia część zrealizowanego za unijne pieniądze projektu Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej.

50 „infomatów”, tzn.bezosobowych, multimedialnych punktów dostępu do wybranej części zasobów internetowych zostało zlokalizowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Pielgrzym i turysta korzystający z „infomatu” będzie mógł określić najbliższe, interesujące go obiekty. System pozwala także określić optymalną trasę dojazdu lub dojścia do wybranego obiektu.

Również portal działający w sieci „infomatów” oraz w sieci internetowej pod adresem: www.info.czestochowa.pl zawiera aktualizowane na bieżąco informacje kulturalne i turystyczne, istotne dla turystów, pielgrzymów, przydatne również dla mieszkańców.- „Infomaty” to projekt nowoczesny, spełniający wymagania XXI wieku. Kilkadziesiąt „infomatów” działających w naszym mieście i zrealizowany wcześniej system informacji wizualnej są skierowane do pielgrzymów i turystów, ale także mieszkańców miasta- podkreśla Tadeusz Wrona prezydent Częstochowy.

Projekt Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej dla Częstochowy jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ostateczna wartość przedsięwzięcia wynosi 5 mln 722 tys. zł, z czego współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach ZPORR wyniosło 3 mln 240 tys. zł.

Projekt nowoczesnego systemu informacji dla pielgrzymów i turystów powstał w Wydziale Komunikacji Społecznej częstochowskiego ratusza we współpracy z Miejskim Zarządem Dróg i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym.

Celem projektu jest ułatwienie pielgrzymom dostępu do obiektów sakralnych i kulturalnych. MSIT zbudowany jest z dwóch części – zbioru informacji wizualnych oraz części informatycznej. Część wizualna składa się m.in. z tablic zawierających schematyczną mapę Częstochowy oraz bardziej szczegółowych tablic opisujących wyróżnione obiekty sakralne i zabytkowe.

Tablice poświęcone atrakcjom turystycznym usytuowane są tuż przy nich oraz przy głównych trasach komunikacyjnych. Opracowane zostało również oznakowanie dla ruchu pieszego. System oznakowania zgodny jest z rozwiązaniami stosowanymi w innych państwach Unii Europejskiej. Kolorystyka elementów projektu nawiązuje do barw miasta: białej, błękitnej oraz żółtej. W MSIT zostało wyróżnionych 30 obiektów historycznych, atrakcyjnych z punktu widzenia turysty-pielgrzyma, w tym klasztor ojców paulinów na Jasnej Górze, kościół św. Jakuba, archikatedra św. Rodziny, kościół św. Zygmunta, wybrane obiekty muzealne, galerie, obiekty kulturalne i sakralne, place i ulice.

Każdego roku Częstochowa gości 4,5 mln pielgrzymów i turystów. Tylko w sierpniu przybywa od 120 do 170 tys. pątników w pieszych pielgrzymkach z całego kraju.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda