Home WiadomościArchiwum Franciszkański Hostel dla Uzależnionych

Franciszkański Hostel dla Uzależnionych

Redakcja

Dobiega końca terapia kilku podopiecznych nowego Hostelu dla Uzależnionych od Alkoholu w Połańcu w diecezji sandomierskiej, prowadzonego przez ojców franciszkanów.

Hostel o nazwie „Wspólnota” jest filią franciszkańskiego Ośrodka Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych „San Damiano” w Chęcinach k. Kielc. Powstał w sierpniu tego roku. Terapia trwa ok. pół roku, stąd w przypadku pierwszych podopiecznych można już mówić o powrocie do zdrowia.

Obecnie w hostelu przebywa 11 osób, pochodzących z Kielecczyzny, Mazur, Pomorza oraz terenów południowej i centralnej Polski. Są to tzw. trzeźwiejący alkoholicy, po odbytym detoksie, którzy wcześniej przeszli podstawową terapię.

– Nasz hostel to miejsce na postterapię – wyjaśnia o. Piotr Stanisławczyk OFM, kierownik ośrodka. – Nadal trwa u nas terapia indywidualna i grupowa, ale tak ułożona, aby dać czas na znalezienie pracy, porozumienie z rodziną, czyli na normalizację sytuacji życiowej – mówi w rozmowie z KAI.

Hostel jest koedukacyjny, przeznaczony dla osób powyżej 18 roku życia. Najstarszy uczestnik terapii ma ponad 60 lat. Kadrę stanowią: specjalista psycholog i kierownik w jednej osobie – ojciec Stanisławczyk, terapeuta uzależnień od alkoholu, dwóch wolontariuszy. Budynki na potrzeby hostelu zostały przekazane przez osoby prywatne i zaadaptowane dzięki pomocy Stowarzyszenia Świętokrzyskiego „Wspólnie pomagamy”, dofinansowaniu z Funduszu Kościelnego, wsparciu Heleny Grodzkiej – dobrodziejki różnych dzieł ojców franciszkanów, zamieszkałej w Stanach Zjednoczonych. Hostel ma podpisany kontrakt z oddziałem świętokrzyskim NFZ.

Kontakt: tel.: 015/865 07 38; adres mailowy: [email protected]

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda