Home WiadomościArchiwum Beatyfikacja w Nagasaki

Beatyfikacja w Nagasaki

Redakcja

Beatyfikacja 188 męczenników w Nagasaki (24 listopada br.) była wielkim wydarzeniem dla wszystkich Japończyków. O wydarzeniu informowano na pierwszych stronach lokalnych gazet oraz w telewizji. "W zorganizowanie uroczystości zaangażowały się władze Nagasaki, a pielgrzymów z całej Japonii i Korei Południowej spotykały ze strony mieszkańców miasta liczne wyrazy życzliwości" – wspomina w rozmowie z KAI polska misjonarka, siostra Emanuela Góra ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej.

„Czuło się, że japoński Kościół nie jest sam, że istnieje żywa więź duchowa z Kościołem Azji i świata” – wspomina siostra. Wśród 30 tys. wiernych przybyłych na beatyfikację byli nawet katolicy z oddalonej o ok. 2 tys. km wyspy Hokkaido, a także Koreańczycy, Filipińczycy oraz delegaci z innych krajów Azji.

S. Emanuela podkreśliła, że atmosfera towarzysząca beatyfikacji „udzieliła się wszystkim mieszkańcom Nagasaki”. „Wiedzieli, że katolicy przeżywają wielkie święto. Wspominali, że 27 lat temu odwiedził nas tutaj Ojciec Święty Jan Paweł II i modlił się z wiernymi w wielkim śniegu i zimnie” – opowiada zakonnica.

Udającym się na uroczystość pielgrzymom mieszkańcy życzyli dobrego dnia i szczęśliwej drogi, zwłaszcza, że na ten dzień zapowiadano deszcze. Specjalnie dla nich władze miasta zorganizowało zaś 200 dodatkowych kursów tramwajów między stacją kolejową a stadionem, gdzie odprawiana była Msza św.

W przeddzień beatyfikacji, 23 listopada kard. José Saraiva Martins i abp. Josefem Takami odprawili poranną Mszę św., zaś od 16.00 do 21.00 we wszystkich czterech kościołach Nagasaki wierni uczestniczyli w wieczornych czuwaniach. W katedrze Urakami Kyoukai odbyło się nabożeństwo Liturgii Słowa. Ponadto wierni wysłuchali wykładu bp. Mizobe o 188 męczennikach.

"Podczas uroczystości beatyfikacji dokonanej w imieniu papieża przez kard. José Saraivę Martinsa panowała atmosfera serdeczności, ciepła i łączącej wszystkich modlitwy” – powiedziała zakonnica. Dodała, że w czasie odsłaniania obrazu błogosławionych biły dzwony, ku niebu wyfrunęło 188 gołębi, symbolizujących dusze wyniesionych do chwały ołtarzy męczenników.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda