Home WiadomościArchiwum IX Dzień Islamu w Krakowie

IX Dzień Islamu w Krakowie

Redakcja

Nabożeństwo Słowa Bożego w bazylice franciszkanów pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza oraz wykład o znaczeniu rodziny w islamie – to główne punkty obchodów IX Dnia Islamu w Kościele katolickim, które odbyły się we wtorek 27 stycznia w Krakowie.

Podczas nabożeństwa metropolita krakowski podkreślił, że modlitwa za wyznawców islamu jest dopełnieniem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jest to zarazem prośba w intencji pokoju między wyznawcami jednego Boga. Kard. Dziwisz zaznaczył, że pokój w dużej mierze zależy od wychowania i rodziny, której w dzisiejszych czasach trzeba bronić.

„Niech wykiełkują nasiona miłości między nami i niech zapanuje pokój” – tymi słowami imam Ali Abi Issa zakończył modlitwę, która zarazem stanowiła początek jego wykładu na temat: „Rodzina w islamie”.

Imam podkreślił, że tak często spotykana opinia, iż kobieta w islamie nie ma żadnych praw jest błędnym, stereotypowym obrazem tej religii. Każdy człowiek jest bowiem równy, bo każdego Bóg stworzył jednakowo. Według tego samego procesu ukształtował bowiem i kobietę i mężczyznę.

Ali Abi Issa dodał też, że islam nie obarcza Ewy odpowiedzialnością za opuszczenie Raju. W islamie rodzina to instytucja Boska. Jej fundamentami są wiara i czystość. Homoseksualizm jest odejściem od natury człowieka, co przyczynia się do jego zagłady. Mężczyzna stanowi głowę rodziny, ponieważ z natury jest dominujący. W związku z tym ma on obowiązek utrzymania rodziny (Koran wspomina o tym aż 72 razy) nawet jeśli żona jest bogatsza. Wszelkie dobra materialne jakie mężczyzna zapewnia rodzinie wynikają z jego obowiązku. Natomiast to, co wnosi w nią żona jest jej jałmużną, ponieważ jeśli chce może wspomóc męża, ale wcale nie musi.

Imam Ali Abi Issa dotknął też zagadnienia poligamii w kręgach islamskich. Mocno zaznaczył, że mężczyzna może wziąć drugą żonę tylko za zgodą pierwszej. „Poligamia to rozwiązanie ostateczne” – tłumaczył. Prorok Mahomet dopuścił wielożeństwo, ponieważ Talibowie nie byli wtedy gotowi na monogamię. W czasach przedislamskich nie miały one żadnych praw, nawet prawa do życia, a mężczyzna mógł posiadać kilkanaście i więcej żon. Radykalne zredukowanie przez Proroka ilości żon do czterech było już wielką rewolucją.

Wielożeństwo wynika też z obowiązku społecznego. Jeśli jakaś kobieta została bez męża, to musi ją ktoś utrzymać i wziąć pod opiekę, dla dobra społeczeństwa. Bo ma ona prawo do posiadania męża.

Na koniec ustosunkowując się do stwierdzenia, że być może za kilka pokoleń islamiści zdominują Europę, imam zaznaczył, że zupełnie się z tym nie zgadza. Wręcz przeciwnie, bowiem Watykan stwierdził, iż obecność wyznawców islamu w Europie przyczyniła się do wzrostu religijności wśród chrześcijan, przypomniał. Jak wiadomo przecież, „współzawodnictwo podwyższa jakość produkcji” – podsumował żartobliwie imam Ali Abi Issa.

Organizatorami obchodów IX Dnia Islamu w Krakowie były Międzywydziałowy Instytut Ekumenie i Dialogu PAT, oraz Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda