Home WiadomościArchiwum Jasna Góra: 18. Ogólnopolska Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

Jasna Góra: 18. Ogólnopolska Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

Redakcja
18. Ogólnopolska Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich trwa 29-30 lipca na Jasnej Górze. Tegoroczne spotkanie modlitewne, w którym uczestniczy ok. 4 tys osób, przebiega pod hasłem: „Ducha nie gaście”.
Hasło zaczerpnięte zostało z przemówienia Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego do zgromadzonych synów św. Franciszka w czerwcu 1972 roku w Niepokalanowie: ‘Nie gaście ducha Ojca Maksymiliana’.


Tegoroczne spotkanie w jasnogórskim sanktuarium przypadło w 70-ą rocznicę męczeńskiej śmierci św. o. Maksymiliana Kolbego, franciszkanina, więzionego w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Auschwitz, który dobrowolnie zgłosił się na śmierć głodową w zamian za męża i ojca rodziny, Franciszka Gajowniczka. Podczas pielgrzymki przypomniana została również postać błogosławionej Anieli Salawy, patronki Franciszkańskich Zakonów Świeckich w Polsce.

Centralnym punktem spotkania była sobotnia, uroczysta Msza św. odprawiona na jasnogórskim Szczycie. Eucharystii przewodniczył o. dr hab. Zdzisław Gogola z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Na uroczystościach obecni byli m.in.: Przełożona Narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich s. Joanna Berłowska oraz o. Marian Jarząbek, Przewodniczący Konferencji Asystentów Narodowych wraz z asystentami regionalnymi i wspólnotowymi.

O. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry, powitał pielgrzymów franciszkańskim pozdrowieniem ‘pokój i dobro’. „To pozdrowienie jest bardzo bliskie waszemu sercu – mówił podprzeor – Te dwie wartości są czymś charakterystycznym dla Zakonu Franciszkańskiego, do którego w jakiś sposób każdy z was należy".

„Przez 18 lat pielgrzymowania dojrzewaliśmy duchowo łącząc się we wspólnej modlitwie tu, na Jasnej Górze, ale również zacieśnialiśmy więzy braterskie podczas podróżowania autokarami ze wszystkich stron Polki, a także z Białorusi i innych sąsiednich krajów – powiedziała s. Joanna Berłowska – Przybywamy na Jasną Górę przy wielu okazjach, ale ten jeden dzień w roku jest wyjątkowy, kiedy stajemy w narodowym sanktuarium, jako Franciszkański Zakon Świeckich w Polsce".

„’Cokolwiek wam syn powie, to czyńcie’, zapewne każdy z nas powinien sobie zadać to pytanie, co ja mam dzisiaj, teraz, jutro czynić? W zasadzie wiemy, mamy swoje zawody, stany, mamy swój wiek, mamy określone środowiska i wiemy, co mamy czynić, ale jak się okazuje nie jest to takie proste, ponieważ jesteśmy zbałamuceni na różny sposób – stwierdził w homilii o. dr hab. Zdzisław Gogola – To, co było złem, dzisiaj zaczyna być dobrem, i tutaj widzimy ile mamy do zrobienia, abyśmy nie poddali się żadnej propagandzie, która jest przeciwna temu, co mówi Jezus. A Jezus nam przypomni ‘zachowuj przykazania’. Jakże o. Maksymilian był bardzo konkretny, bardzo wymagający w zachowywaniu reguły i konstytucji zakonnych, bo to jest właśnie droga zatwierdzona przez Kościół, i tą droga doszedł do wielkości, do świętości. Tylko miłość jest twórcza".

Słowo na zakończenie wygłosił o. Marian Jarząbek: „’Ducha nie gaście’, z tymi słowami przybyliśmy na Jasną Gorę, przepełnialiśmy nasze serca, umysły, właśnie duchowością św. Franciszka, św. Maksymiliana, błogosławionej Anieli, wspominaliśmy naszego rodaka na Stolicy Piotrowej Jana Pawła II, wspomnieliśmy naszego brata we Franciszkańskim Zakonie Świeckich Sługę Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, i to są wzory, które mówią: franciszkanie świeccy, nie gaście ducha życia Ewangelią, stańcie się światłością dla świata".

Na zakończenie Mszy św. s. Joanna Berłowska odczytała Akt Zawierzenia członków Franciszkańskich Zakonów Świeckich, a po Eucharystii Drużyna Rycerzy św. Franciszka wypuściła trzy gołębie symbolizujące hycerskie hasło ‘pokój, dobro, braterstwo’.

Pielgrzymi zebrali się w sanktuarium już w piątek na Apelu Jasnogórskim, który poprowadził o. Marian Jarząbek. Później członkowie FZŚ pozostali w Kaplicy Cudownego Obrazu na całonocnym czuwaniu.

o. Stanisław TomońFranciszkański Zakon Świeckich powstał w 1221 roku. Założył go św. Franciszek z Asyżu dla katolików różnych stanów, dążących do doskonałości chrześcijańskiej poprzez naśladowanie Chrystusa ubogiego, pokornego i posłusznego Ojcu. Nie wymaga on opuszczenia dotychczasowego środowiska, rezygnacji z małżeństwa czy pełnienia zadań świeckich. Umożliwił jednak wielu ludziom realizację powołania zakonnego. Dawniej znany był pod nazwą Trzeciego Zakonu św. Franciszka, stąd też jego członków nazywano tercjarzami.

W Polsce świeckie wspólnoty zakładali franciszkanie po dotarciu do kraju w 1227 roku. W okresie międzywojennym działalność Trzeciego Zakonu bardzo się ożywiła, niestety po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne dekretem z 1949 roku zakazały działalności ruchów i stowarzyszeń katolików świeckich. W 1978 roku papież Paweł VI nadał świeckim franciszkanom odnowioną regułę, która wprowadziła istotne zmiany w organizacji i posłudze Trzeciego Zakonu. Została także zmieniona nazwa wspólnoty na Franciszkański Zakon Świeckich, który odtąd stał się wspólnotą autonomiczną pod duchową opieką Pierwszego Zakonu św. Franciszka: Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Konwentualnych i Braci Mniejszych Kapucynów.

o. Stanisław Tomoń

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda