Home WiadomościArchiwum Salezjanie: “Słówko na dobranoc” Przełożonego Generalnego

Salezjanie: “Słówko na dobranoc” Przełożonego Generalnego

Redakcja
Jak to już jest zwyczajem, na zakończenie sesji plenarnej Rady Generalnej Przełożony Generalny poinformował salezjanów z Domu Generalnego, w czasie tradycyjnego “słówka na dobranoc”, o pracy, jaka została wykonana w czasie dwóch miesięcy obrad. To „słówko na dobranoc” było adresowane do wszystkich salezjanów na świecie.

 
Letnia sesja plenarna oficjalnie rozpoczęła się 1 czerwca i zakończyła 29 lipca, obejmując kurs formacyjny dla inspektorów ostatnio mianowanych. Była to okazja do spotkań i rozmów z Przełożonym Generalnym i członkami Rady Generalnej, których głównym celem jest wzmocnienie jedności Zgromadzenia, zapewnienie autonomii i wsparcia w posłudze animacji i zarządzania inspektoriami. „To nam pozwala pomóc im tak ustawić swoją posługę, by była zgodna  z historycznym projektem, jaki Zgromadzenie realizuje po Kapitule Generalnej" – zaznaczył ks. Chávez. "Mowa tu o zaangażowaniu, które uważamy za absolutnie konieczne".

Inny ważny punkt to Rekolekcje w Santa Fosca, które wygłosił ks. Andrea Bozzolo, wykładowca teologii dogmatycznej z "Crocetta" w Turynie, których tematem było: "Chrystus, ks. Bosko i młodzież". "Rekolekcje były dla nas okazją do odpoczynku fizycznego i duchowego, odzyskania sił, uporządkowania swojego życia i ponownego zdefiniowania drogi duchowej". A potem miało miejsce spotkanie z Radą Generalną Córek Maryi Wspomożycielki w Castel Gandolfo, którego przedmiotem był temat i droga przygotowania do dwusetnej rocznicy urodzin Ks. Bosko: "Ten rodzaj semestralnych spotkań obu Rad Generalnych jest znaczący sam w sobie, zwłaszcza teraz, kiedy coraz bardziej się nasila tendencja do współdziałania instytucjonalnego i realizowania wspólnych projektów.

Agenda obrad została zachowana: prezentacja Wiązanki 2012, mianowanie 5 nowych Inspektorów, analiza sprawozdań dotyczących 10 Wizytacji Nadzwyczajnych i Regionów Ameryka Łacińska-Stożek Południowy oraz Ameryka Środkowa i Północna; te dwa ostatnie były już przedmiotem analizy podczas sesji pośredniej w marcu.

W sektorze ekonomicznym dokonano analizy podziału funduszy, zebranych przez Prokury, "dzieki którym możemy udzielić niezbędnej pomocy najbardziej potrzebującym inspektoriom" – powiedział Przełożony Generalny; sprawozdanie budżetowe za rok 2010 przedstawił pan Jean-Paul Müller, Ekonom generalny.

Rada Generalna omówiła także reorganizację Okręgu Wschodniego, w perspektywie bliskiej już nowej struktury prawnej, i funkcjonowanie "Don Bosco International", której celem jest reprezentowanie, pod względem cywilnym, Zgromadzenia w Europie;  na jej czele stanął ks. don Angel Astorgano, który zastąpił ks. Meinolfa Von Spee.

Trzy lata po zakończeniu Kapituły Generalnej 26 Rada Generalana oceniła program sześciolecia; była to weryfikacja połowy przebytej drogi, która ukazała, z jednej strony, ogrom wykonanej pracy, a z drugiej – świadomość, że zmiana mentalności jest powolna i wymaga czasu i towarzyszenia.

Na zakończenie "słówka na dobranoc" ks. Chávez podziękował salezjanom z Domu Generalnego za pacę, jaką wykonują na rzecz całego Zgromadzenia i przypomniał niektóre ze spotkań, które znajdują się w kalendarium jego i Radców: Międzynarodowy Kongres Mariologiczny w Polsce, Wizyty d’Insieme w Europie Zachodniej, Europie Północnej (CIMEC/Polska/Wschód) oraz Ameryce Środkowej i Północnej, uroczystość w dniu 16 sierpnia na Colle Don Bosco, która oficjalnie rozpocznie trzylecie przygotowań do obchodów Dwustulecia i przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Madrycie.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda