Home WiadomościArchiwum Jasna Góra: bractwo Kawalerów Gutenberga wspiera polskie biblioteki

Jasna Góra: bractwo Kawalerów Gutenberga wspiera polskie biblioteki

Redakcja
3. Pielgrzymka Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga przybyła w niedzielę, 3 października na Jasną Górę. W tegorocznym spotkaniu udział wzięło ponad 80 osób. Damy i kawalerowie uczestniczyli w spotkaniu w Kaplicy Różańcowej, a o godz. 12.00 we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył, należący do Bractwa, ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny ‘Niedzieli’. 

 
Zajmujemy się działalnością charytatywną skierowaną do polskich dzieci i polskiej młodzieży – opowiada Jacek Kuśmierczyk, kanclerz Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga – W naszym statusie zostały zapisane następujące cele, tj. propagowanie edukacji oraz czytelnictwa wśród najmłodszych Polaków. Już od prawie 15. lat przekazujemy do bibliotek szkolnych, bibliotek publicznych książki, organizujemy dla młodzieży polskiej wspaniałe koncertu w Teatrze Wielkim, w Filharmonii Warszawskiej, również wspieramy działalność związaną z Kościołem Katolickim".

„Przychodzimy dzisiaj rocznym zwyczajem do Matki Bożej w imieniu polskich drukarzy, żeby stanąć przed Nią do Apelu, żeby pomyśleć o pewnych ideach wiodących, ważnych dla dzisiejszej Polski, a także dla kultury na świecie, kultury europejskiej, kultury chrześcijańskiej, która przecież jest wielką kulturą światową" – mówił w homilii ks. inf. Ireneusz Skubiś.

„Drukowane słowo odgrywało i odgrywa ogromną rolę dla ludzi. My dzisiaj żyjemy słowem pisanym, choć już zaczyna być konkurencja ze strony elektroniki, cybernetyki, nowoczesnych zapisów cyfrowych. Nieraz ludzie zastanawiają się, jaki będzie sposób komunikacji – kontynuował ks. rektor – Ta konkurencja już istnieje. Powstaje pytanie, co będzie ze słowem pisanym, czy ono się ostanie, czy gazeta, książka będą jeszcze w powszechnym użyciu, czy będą jeszcze dostępne?".

Do Bractwa należy ok. 180 osób. „Większość z nas wywodzi się z szeroko pojętej branży poligraficzno-wydawniczej. Są to wydawcy, drukarze, pisarze, ale mamy również aktorów, osoby duchowne, mamy ludzi związanych z bankowością. Staramy się przyjmować tych ludzi, którzy przede wszystkim deklarują związek duchowy, uczuciowy z naszymi celami statutowymi" – wyjaśnia Jacek Kuśmierczyk.

o. Stanisław Tomoń

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda