Home WiadomościArchiwum U orędownika powołań sercańskich…

U orędownika powołań sercańskich…

Redakcja
25 września, hiszpańscy sercanie zebrani w Puente la Reina świętowali wspomnienie bł. Jana Marii od Krzyża, męczennika, którego beatyfikował papież Jana Paweł II, 11 marca 2001 r. w Rzymie. W tym roku wspomnienie to łączyło się z 90-leciem obecności księży sercanów w miejscowości Puente la Reina, która znajduje się na pielgrzymim szlaku do Santiago de Compostela.

 
Wielu pielgrzymów zmierzających do sanktuarium św. Jakuba Większego zatrzymuje się tutaj i poprzez wstawiennictwo bł. Jana Marii od Krzyża przedstawia Bogu swoje intencje. Ten męczennik za wiarę z czasów rewolucji hiszpańskiej (1936) dzisiaj staje się szczególnym orędownikiem w sprawie nowych powołań sercańskich. Jego zaś oddanie i poświęcenie dla Boga i Kościoła jest dla dzisiejszy zakonników sercańskich prawdziwym wzorem życia chrześcijańskiego i kapłańskiego.
Dla wspólnoty sercańskiej w Puente la Reina tegoroczne liturgiczne wspomnienie pierwszego błogosławionego sercańskiego wiązało się także z prezentacją najnowszej jego biografii opracowanej przez ks. Evaristo Martineza Allegria SCJ, a także z 50. rocznicą śmierci ks. Guillermo Zicke, jednego z pierwszych sercanów pochodzenia niemieckiego, który zakładał wspólnotę w Puente la Reina. Wśród obecnych na uroczystościach sercanów znaleźli się również tegoroczni srebrni i złoci jubilaci profesji zakonnej oraz święceń kapłańskich.

Ponadto, w tym roku wspólnota zakonna z Puente la Reina mogła wreszcie zrealizować długo przygotowywany plan związany z doczesnymi szczątkami bł. Jana Marii. Otóż, w styczniu 2001 roku na dwa miesiące przed planowaną w Rzymie beatyfikacją, zostały one przeniesione z kaplicy seminaryjnej do kościoła pw. Chrystusa Ukrzyżowanego i tam umieszczone w miejscu tymczasowym. W czasie tegorocznego wspomnienia błogosławionego męczennika zostały one przeniesione do odpowiednio zaadaptowanej kaplicy pogrzebowej pw. św. Łucji, znajdującej się w tym samym kościele.

(tłumaczenie z j. hiszpańskiego ks. Robert Ptak SCJ)

Za: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda