Jasna Góra: Do Dzieła Miłosierdzia… grupy modlitewne św. ojca Pio

Grupy modlitewne św. ojca Pio zgromadziły się w sobotę, 24 września wieczorem na swoim dorocznym ogólnopolskim całonocnym czuwaniu na Jasnej Górze. Wraz z pielgrzymami przybyli ojcowie duchowni poszczególnych grup modlitewnych na czele z o. Eugeniuszem Lorkiem, przełożonym generalnym Zgromadzenia Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego.

 
Modlitwa rozpoczęła się tradycyjnie od Apelu Jasnogórskiego, który w tym dniu poprowadził bp diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny. W programie czuwania były m.in. konferencja o duchowości św. o. Pio wygłoszona przez o. Eugeniusza Lorka, Różaniec i Msza św. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela". Oprawę muzyczną przygotowała Kapela z Cichego oraz młodzież z Rzeszowa.

Jasnogórską modlitwę poprzedziło spotkanie pielgrzymów w Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce, gdzie o godz. 16.00 rozpoczęła się uroczystość konsekracji Kościoła Ośmiu Błogosławieństw pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała.

Święty O. Pio zaczął zakładać Grupy Modlitwy w 1947 roku. W ten sposób odpowiedział na apel papieża Piusa XII, który prosił o podjęcie przez wiernych modlitwy w intencji odnowy moralnej świata po zakończeni drugiej wojny światowej.

Grupy Modlitwy, jak je określił sam o. Pio są „szkołami wiary, ogniskami miłości, w których sam Chrystus przebywa za każdym razem, gdy ich członkowie gromadzą się na modlitwie i braterskiej uczcie miłości, pod kierownictwem duchowych pasterzy". Dzięki duchowemu kierownictwu Padre Pio wspólnoty te szybko rozpowszechniły się we Włoszech i w innych krajach.

„Grupy modlitewne żyją szczególnie tym duchem modlitewnym, którym charakteryzował się Ojciec Pio, szczególnie ten wymiar zawierzenia ‘Fiat – oto ja służebnica Pańska’ – wyjaśnia o. Jan Bańkowski kustosz sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce – Ojciec Pio starał się to w sposób szczególny realizować, żyć tym w różnych momentach, często trudnych, swojego życia, ale także ukazuje nam Maryję, jako wzór do tego, abyśmy starali się Ją naśladować".

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn, es