Jasna Góra: Forum Szkół Katolickich

11. Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich odbyło się w środę, 14 września pod hasłem: „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi” (bł. Jan Paweł II). W spotkaniu uczestniczyło ok. 1,7 tys. osób.

 
Spotkanie rozpoczęto od modlitwy do Ducha Świętego. Zebranych powitał
ks. dr Adam Kostrzewa, przewodniczący Rady Szkół Katolickich. Młodzież
wysłuchała wykładu abp Mieczysława Mokrzyckiego ze Lwowa nt: „Świadectwo
życia i nauczanie bł. Jana Pawła II daje nadzieję Młodzieży” oraz
świadectwa Krzysztofa Ziemca, dziennikarza i prezentera telewizyjnych
„Wiadomości” nt.: „Jan Paweł II odmienił Polskę i świat”. 

 
Przesłanie ze Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie przedstawił bp Marek Mendyk. W dalszej kolejności młodzi wysłuchali koncertu Zespołu „Angel" ze Szkół Michalickich w Miejscu Piastowym.

„Ja jestem świadkiem takim, jakim każdy z nas jest. Może przez mój udział w filmie ‘Jan Paweł II. Szukałem was’ jestem może inaczej troszeczkę postrzegany – mówi Krzysztof Ziemiec – Ktoś, kto trochę chociaż pamięta tamte czasy, albo poczyta, albo posłucha, to wie i nie ma wątpliwości, że gdyby nie Jan Paweł II, to nie wiadomo, w jakim świecie dziś byśmy żyli. Gdyby nie jego bardzo mocne świadectwo, orędownictwo wówczas, pod koniec lat 70-tych, pewnie nie byłoby ‘Solidarności’, gdyby nie było ‘Solidarności’, pewnie nie byłoby zmian w tej części świata, gdyby nie Jan Paweł II pewnie Kościół by dziś też wyglądał inaczej".

O godz. 13.30 została odprawiona Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Mieczysław Mokrzycki.

„’Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi’ – obudźcie się z letargu ślepców z Jerozolimy, porzućcie stagnację paralityka z Jerycha, otrząśnijcie się ze strachu przerażonych młodzieńców z Emaus. Bądźcie synami Chrystusa, On powołuje także was, abyście wędrowali razem z Nim, abyście przechodzili wszystkimi szlakami razem z Nim. Chrystus naprawdę przychodzi i was powołuje. Nadstawcie uszu, zbliżcie się, przekonacie się, że warto żyć, że warto być Jego uczniem, bo przede wszystkim warto być z Nim, żyć Jego życiem, pragnąć Jego pragnieniami, cierpieć jego cierpieniami, radować się Jego radościami" – powiedział w homilii abp Mieczysław Mokrzycki.

„Wasz młodzieńczy bunt, drodzy chłopcy i dziewczęta, bunt i opór, przekujcie na odważne zaangażowanie się na rzecz dobra, sprawiedliwości, uczciwości i solidarności. Buntujcie się przeciwko tchórzostwu, bylejakości, i temu, co obraża zwyczajną przyzwoitość. I nie lękaj się, bądź dzielny" – zachęcił młodych kaznodzieja.

W czasie Mszy św. odczytano Akt Zawierzenia Panu Bogu dzieła wychowania.

O godz. 16.15 odbyła się Droga Krzyżowa na wałach Jasnogórskich. Na zakończenie, przy pomniku Ojca Świętego bł. Jana Pawła II młodzież poprowadziła modlitwę. Następnie nastąpiło podsumowanie tegorocznego Forum. Po błogosławieństwie wszyscy odśpiewali „Barkę".

Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich jest stałą, międzyszkolną formułą pracy wychowawczej, adresowaną do najstarszych wiekowo uczniów. W szkołach katolickich kształci się ponad 50 tys. młodych. Najwięcej w podstawówkach i gimnazjach.

I Forum Młodzieży Szkół Katolickich zorganizowano na Jasnej Górze 21 września 2001 r. Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół Katolickich, powołanej do życia w 1994 roku przez 269. Konferencję Episkopatu Polski.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn