Home WiadomościArchiwum Oblaci NMP: Odpust na Św. Krzyżu

Oblaci NMP: Odpust na Św. Krzyżu

Redakcja
Blisko 3 tysiące pątników, a wśród nich parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych ziemi świętokrzyskiej zgromadziło się na dorocznym odpuście Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.
Uroczystej sumie odpustowej o godz. 12.00 przewodniczył J. E. Ks. Bp Edward Frankowski, sufragan sandomierski a homilię wygłosił o. dr Wojciech Popielewski OMI, Biblista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 
Wśród obecnych kapłanów byli Oblaci ze świętokrzyskiej wspólnoty, o. dr Ryszard Szmydki OMI, Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz kapłani dekanatu świętokrzyskiego i kapłani, którzy przybyli z pieszymi pielgrzymami ze swoich parafii.

Na początku Mszy Świętej Ojciec Zygfryd Wiecha OMI, superior świętokrzyskiego klasztoru, w serdecznych i ciepłych słowach powitał dostojnych gości i tak licznie zebranych pątników. Także swoją radość i wdzięczność wyraził w słowach powitania Ks. Biskup: …dziękujemy dziś Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za dar Jego obecności na tym świętym miejscu. Dziękujemy za dar obecności Świętej Relikwii, która przypomina o Bożej miłości. Pozdrawiam w sposób szczególny kustoszy tego najstarszego Polskiego Sanktuarium – Ojców Oblatów, którzy w tym roku obchodzą jubileusz 75 lat posługiwania na tym miejscu. Dziękuję wam za waszą pracę duszpasterską, za wasze zaangażowanie w rozsławianiu tajemnicy Chrystusowego Krzyża. Pozdrawiam wszystkich pielgrzymów, zgromadzonych tu w sanktuarium ale także i tych chorych, cierpiących – mówił hierarcha.

W homilii o. dr. Wojciech Popielewski OMI – Biblista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przypomniał i wskazał wszystkim pątnikom, że to Krzyż, w który dziś się wpatrujemy, uświadamia nam, że Bóg przychodzi do człowieka – przychodzi w ukrzyżowanym Chrystusie. I dlatego Krzyż przyciąga w tych dniach odpustowych kolejne rzesze pielgrzymów, które będą przybywać na to miejsce, aby tu mogli usłyszeć te jakże wyjątkowe i zaskakujące słowa Zbawiciela: kiedy będę wywyższony nad ziemię przyciągnę wszystkich do siebie. Bóg szuka nas i chce byśmy byli z nim. To przedziwne zniżanie się Boga ku nam swój szczyt ma w Krzyżu Jezusa Chrystusa. Krzyż pokazuje nam, że Bóg człowieka odnalazł. Krzyż trwa a zmienia się świat. Oddajmy wszystko w ręce Boga: nasz ból, cierpienie, smutek, samotność… tak jak wszystko oddał w ręce Boga Chrystus.

Na zakończenie Mszy Świętej przemówił o. Prowincjał dr Ryszard Szmydki OMI, który w imieniu Oblatów podziękował Ks. Biskupowi za obecność oraz wszystkim pielgrzymom za przybycie.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa J. E. Ks. Bp Edward Frankowski jeszcze raz wyraził swoją radość i pozdrowił wszystkich od Ks. Bp Krzysztofa Nitkiewicza – ordynariusza sandomierskiego. Przypomniał także, aby zawsze trwać przy Krzyżu. Bronić tego znaku, nie pozwalać profanować i poniżać jak miało to miejsce na Krakowskim Przedmieściu, w Stalowej Woli i w innych miejscach. Pamiętajmy w naszych modlitwach o naszej Ojczyźnie, o tych, którzy sprawują władzę i o tych, których niebawem będziemy wybierać. Prośmy, aby byli to ludzie sumienia, broniący i stojący na straży życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Prośmy za tych, którzy oddali swe życie ginąc w katastrofie smoleńskiej – zachęcał Biskup Frankowski.
W dzisiejsze przeżywanie liturgii zaangażowała się czynnie młodzież z zaprzyjaźnionego Gimnazjum im. Jana Pawła II z Daleszyc, która przybyła z Panem dyrektorem Janem Cedro, z Panią wice dyrektor oraz z nauczycielami. Także swój udział podczas liturgii zaznaczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku, które przybyły wraz z Panią katechetką.
Gościliśmy także orkiestrę dęta z Dobrzynia Wielkiego (woj. opolskie), która animowała śpiew na liturgii a po zakończeniu ceremonii zaprezentowała się w godzinnym koncercie dla pielgrzymów.

Wszyscy zebrani zostali pobłogosławieni Czcigodną Relikwią Drzewa Krzyża Świętego, którą mogli uczcić przez ucałowanie. Tegoroczne Uroczystości odpustowe będą trwały przez cały tydzień. We wtorek zapraszamy małżonków oczekujących potomstwa i rodziców z małymi dziećmi, w czwartek osoby chore i seniorów a w sobotę rolników, sadowników, plantatorów truskawek.

Ważna informacja dla pielgrzymów: w dniach 11-18 września br., wjazd na Święty Krzyż jest dozwolony. Serdecznie zapraszamy!!!

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda