Home WiadomościArchiwum Jasna Góra: Mniszki z zakonów kontemplacyjnych modlą się i obradują

Jasna Góra: Mniszki z zakonów kontemplacyjnych modlą się i obradują

Redakcja
7. Zebranie Plenarne Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce trwa na Jasnej Górze. Czterodniowe spotkanie rozpoczęło się we wtorek, 15 lutego. Uczestniczy w nim ok. 100 mniszek – przełożonych klasztorów kontemplacyjnych. W Polsce są 83 klasztory kontemplacyjne, w których żyje ok. 1400 mniszek. Co trzecia zakonnica klauzurowa należy do zakonu karmelitanek bosych.

 
Jak poinformowała s. Weronika Sowulewska, kamedułka ze Złoczewa, przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce, zebranie plenarne odbywa się raz na 3 lata. „W tej chwili rozpoczyna się 7. Zebranie Plenarne naszej klauzurowej, kontemplacyjnej konferencji. Będzie poświęcone wspólnocie. Chcemy w ten sposób nawiązać do hasła roku duszpasterskiego, a właściwie trzech lat tego całego cyklu poświęconego wspólnocie. Dla nas to zagadnienie jest szczególnie ważne, bo mamy świadczyć o tym, że Bóg jest miłością, i tę miłość rozlewa w świecie, a nie ma miłości bez wspólnoty. Bez wspólnoty naszej misji wykonywać nie możemy, wspólnota ma podstawowe znaczenie".

We wtorek, 15 lutego, z mniszkami spotkał się Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, który mówił nt. roli klasztorów kontemplacyjnych w Kościele. „Jeśli w waszych klasztorach pogłębiając formację duchową, intelektualną, teologiczną i kulturową, będziecie w stanie wyrobić w sobie przekonanie, że świat na zewnątrz ma potrzebę pójścia po drogach miłosierdzia i braterstwa, to uczynicie z waszych klasztorów nowe Arki Noego, w których rozumie się znaki czasu, i zachowuje się i umacnia Boży obraz świata" – powiedział do sióstr Nuncjusz Apostolski.

Do uczestniczek Zebrania przyjadą także księża biskupi: bp Stanisław Budzik, Sekretarz Generalny KEP oraz bp Wacław Depo, Przewodniczący Komisji Mieszanej (zrzeszającej biskupów i Wyższych Przełożonych Zakonnych), którzy odprawią Msze św. i wygłoszą wykłady.

W czasie Zebrania zaplanowano wybory do Konsulty (Rady) Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych. Siostry wysłuchają wykładów: „Wspólnota zakonna – wspólnotą paschalną" – o. Andrzej Ruszała OCD; „Ewangeliczne korzenie tworzenia wspólnoty" – o. Ludwik Mycielski OSB; „Wspólnota jako miejsce formacyjne" – o. Krzysztof Wons SDS.

Msza św. inaugurująca Zebranie odprawiona została we wtorek, 15 lutego w Kaplicy Matki Bożej. W homilii karmelita o. Andrzej Ruszała, OCD podkreślił, że osoba Maryi może być wzorem w życiu kontemplacyjnym – „w życiu, w którym na ogół nie ma żadnych zewnętrznych form apostolstwa". „Cały ten apostolat jest właśnie taki, jak w przypadku Maryi – apostolat otwarcia na Pana, na Jego wolę, rezygnacji z siebie dla zbawienia świata".

Kaznodzieja zacytował fragment autobiografii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, karmelitanki klauzurowej, która pisała, że świat od początku aż do końca dźwigają na sobie ludzie święci, ludzie, którzy za punkt swojego życiowego oparcia obrali Boga, a za dźwignię, która porusza z posad ten świat – modlitwę. „Jest to przedziwna tajemnica, tak trudno zrozumiała dla dzisiejszego człowieka któremu wydaje się, że to politycy, ludzie biznesu, ludzie z pierwszych stron gazet dźwigają ten świat i od nich zależy wszystko" – stwierdził o. Andrzej Ruszała.

Na pytanie, jak kształtują się obecnie powołania do zakonów kontemplacyjnych, s. Weronika Sowulewska odpowiada: „Tak, jak do wszystkich innych wspólnot – jest chyba trochę mniej. Ale to nie jest taki drastyczny spadek, bo widzimy, że jest duże zainteresowanie młodych ludzi życiem kontemplacyjnym, ale jednocześnie widzimy też, że to młode pokolenie jest jakby trochę mniej zdecydowane – przychodzą, interesują się, a potem nie mogą podjąć decyzji. Nawet jeśli przyjdą, to później czasami nie mają odwagi podjąć zobowiązań definitywnych, na całe życie. Ale zainteresowanie jest, młodzi ludzie szukają wartości duchowych. Są wspólnoty, które mają sporo powołań".

o. Stanisław Tomoń

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda