Home WiadomościArchiwum Jasna Góra: modlitwa o lekarstwo dla polskiej służby zdrowia

Jasna Góra: modlitwa o lekarstwo dla polskiej służby zdrowia

Redakcja
Modlitwa o uleczenie polskiej Służby Zdrowia zanoszona była na Jasnej Górze. W 87. dorocznej pielgrzymce przybyło ok. 2 tys. lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, ratowników, pracowników szpitali i innych przedstawicieli środowiska medycznego. Spotkanie było dziękczynieniem za bł. Jana Pawła II, niestrudzonego obrońcę życia.

 
Jak powiedział bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia, pielgrzymka była okazją do przedstawienia Bogu trudnych spraw medyków. „Widzimy, że i w zakresie łamania sumienia, prywatyzacji, boimy się tego, że Służba Zdrowia musi sobie szukać miejsca poza granicami kraju, że tam są oferty lepsze" – stwierdził ordynariusz zielonogórsko-gorzowski.

W kazaniu bp Ignacy Dec ze Świdnicy za Janem Pawłem II przypomniał, że szczególną misją Służby Zdrowia jest służba życiu.

Obecni na pielgrzymce wyrazili solidarność z farmaceutami, którzy upominają się o możliwość stosowania klauzuli sumienia. „Klauzula sumienia w przypadku lekarzy i pielęgniarek została w ostatnim czasie wzmocniona, natomiast aptekarzy nie – powiedział ks. prof. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz służby zdrowia. – Aptekarz jest zmuszony do tego, żeby rozprowadzać środki, których rozprowadzanie nie jest zgodne z jego sumieniem. Chodzi głównie o środki antykoncepcyjne, przede wszystkim środki wczesnoporonne".

W ubiegłym roku Rada Europy przyjęła rezolucję „Prawo do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej". Wzywa ona do respektowania prawa pracowników medycznych do klauzuli sumienia. Z tego prawa korzystają w Polsce lekarze, jednak odmawia się go farmaceutom, głównie pracującym w polskich aptekach.

I. Tyras, Jasna Góra

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda