Home WiadomościArchiwum Jasna Góra: Oddech dla ducha zakonnych sióstr-pielęgniarek

Jasna Góra: Oddech dla ducha zakonnych sióstr-pielęgniarek

Redakcja
Jak co roku we wrześniu, na Jasnej Górze zgromadziły się siostry zakonne – pielęgniarki, aby uczestniczyć w dorocznych dniach skupienia. Dni Skupienia Sióstr Pielęgniarek odbywają się w dniach 13–15 września. Tematem spotkania są słowa „Obrona życia obroną godności człowieka”.

 
Siostry na co dzień posługują w szpitalach, domach opieki i placówkach zdrowotnych. Coroczne jasnogórskie spotkanie jest dla nich okazją do wymiany doświadczeń, ale także nabraniem sił do dalszej, niełatwej posługi osobom cierpiącym.

„Przyjechałyśmy już kolejny raz na nasze dni skupienia, które obejmują także nasze wsparcie duchowe i trochę formacyjne – opowiada s. Beata Hajko, albertynka, przewodnicząca Komisji Służb Medycznych przy Konsulcie WPŻZ – Tematem spotkania jest ‘obrona życia obroną godności człowieka’. Cały cykl spotkań będzie poświęcony obronie życia, obronie godności człowieka. Wiemy, że w dzisiejszych czasach, zwłaszcza w tych ostatnich, w mediach i w całej Ojczyźnie przejawia się ten temat obrony i godności człowieka. Będziemy przede wszystkim te sprawy polecać Matce Bożej, bo tyle, co jest w naszej mocy, to jest powierzenie Jej tych wszystkich spraw".

Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. odprawionej o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Stanisław Jasionek.

„Kochane siostry, wy, w swoim zakonnym powołaniu, najpełniej naśladujecie Maryję niosącą samarytańską pomoc swej krewnej Elżbiecie – mówił w homilii ks. Stanisław Jasionek – Drogie siostry, których charyzmatem jest służba cierpiącym, wasza obecność dzisiaj tutaj, na Jasnej Górze, przed Obliczem Czarnej Madonny, niewątpliwe świadczy o tym, że istotnie rozumiecie, jak ważną sprawą jest prosić Maryję o wszelka pomoc, świadczy o tym, że umiecie łączyć swoje życie, tak bardzo związane z ludzkim cierpieniem, właśnie z modlitwą i z kontemplacją".

Po Mszy św. siostry przeszły do Kaplicy św. Józefa, gdzie odbyło się oficjalne powitanie i wykład bpa Antoniego Długosza pt. „W służbie człowiekowi – Maryja wzorem osób konsekrowanych".

Przez trzy dni ok. 200 sióstr zakonnych pielęgniarek będzie modliło się, słuchało konferencji dotyczących m.in. życia i godności życia ludzkiego, oraz brało udział w dyskusjach panelowych. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. abp Henryk Hoser, bp diecezjalny diec. warszawsko-praskiej, ks. dr hab.n. teol. i med. Lucjan Szczepaniak, o. Stanisław Piętka, gwardian Niepokalanowa i s. Cecylia Falkowska, opiekunka KSM z ramienia Konsulty WPŻZ.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda