Jasna Góra: Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich rozpoczęła się we wtorek 15 marca na Jasnej Górze i potrwa do środy, 16 marca. W tegorocznym spotkaniu uczestniczy ok. 300 osób – dyrektorów szkół katolickich w Polsce lub wydelegowanych przez nich zastępców.

 
„Co roku w marcu organizujemy taką konferencję, która jest poświęcona trochę szkoleniu dyrektorów, ale z mocnym akcentem formacyjnym" – tłumaczy s. Maksymiliana Wojnar, członek Zarządu Rady Szkół Katolickich, odpowiedzialna za organizację spotkania. Podkreśla również, że podczas Konferencji jej uczestnicy rozmawiają o aktualnych problemach Oświaty w Polsce oraz licznych zmianach w szkolnictwie, proponowanych i wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. „Program Konferencji jest poświęcony odnalezieniu się w tych niezliczonych zmianach, które nam resort edukacji funduje. Te wszystkie zmiany – niektóre rzeczy są dobre – mogłyby być wprowadzone nie tak masowo, jak to jest robione, i stwarzają niesamowity bałagan" – mówi s. Maksymiliana i podkreśla obciążenie dyrektorów szkół „niesamowitą biurokracją, ciężarami, które są niczym nie uzasadnione". „To nie tylko nasze szkoły, ale w ogóle oświata. To zagraża naszej tożsamości dlatego, że zbyt zwraca uwagę na rzeczy zupełnie drugorzędne albo niepotrzebne, ale odciąga człowieka od człowieka, nauczyciela od ucznia – bo nie ma czasu, nauczyciela od dyrektora – nie ma kiedy porozmawiać, bo jest mnóstwo biurokracji. I my na to wszystko patrzymy tu ‘okiem’ Matki Bożej, żeby przewartościować te rzeczy. To, co musimy – musimy, ale z pewnym dystansem. Szkoła wymaga spokoju, opieki nad dzieckiem, zapewnienia bezpiecznych warunków wychowania i nauczania. I to w tej chwili jest – już nie powiem zagrożone – to już jest faktem. Mimo tych trudności jakie są, staramy się jako szkoły katolickie krok po kroku ukazywać wartość, sens tej pracy, że to jest dla człowieka, dla społeczeństwa, dla Kościoła".

Mszy św. o godz. 13.30 przewodniczył ks. Adam Kostrzewa, przewodniczący Rady Szkół Katolickich. „Dyrektorzy i wychowawcy gromadzą się na Jasnej Górze, aby przez 2 dni obradować, formować się, aby zdobywać wiedzę, aby przybliżać się do Boga w tym celu, aby jak najlepiej pełnić posługę wobec Boga, który nas powołuje, i młodzieży, która jest powierzona w nasze ręce – mówił witając zgromadzonych ks. Adam Kostrzewa – Chcemy zrobić wszystko jak najlepiej, aby nasze szkoły były domami modlitwy, aby były miejscami, gdzie człowiek wzrasta do tego, aby był w pełni człowiekiem. Chcemy modlić się w tej intencji, aby szkoły katolickie były autentycznie domami wychowującymi Bożych ludzi, uczniów Chrystusa". Jak podkreślił ks. Kostrzewa, Msza św. sprawowana była w intencji wszystkich szkół katolickich – wychowawców, nauczycieli wszystkich pracowników, uczniów i rodziców, „abyśmy zjednoczeni w tym dziele wychowywania mogli widzieć dobre, błogosławione owoce naszej pracy, abyśmy naszym trudem, wysiłkiem uczestniczyli w tym dziele, które Bóg zapoczątkował stwarzając człowieka". Homilię wygłosił ks. Zenon Latawiec, członek Zarządu RSK. W czasie Eucharystii miało miejsce ponowienie Aktu Zawierzenia Szkolnictwa Katolickiego Matce Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski.

W czasie spotkania w Sali o. Kordeckiego poruszane są takie tematy jak: aktualne uwarunkowania prawne działalności szkoły Katolickiej, rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej o pomocy psychologiczno-pedagogicznej w praktyce szkoły katolickiej, praktyki dotyczące wymuszania dostępu do informacji publicznych. O edukacji zróżnicowanej ze względu na płeć mówił Robert Mazelanik, dyrektor szkoły Stowarzyszenia STERNIKA. Popołudniowa część konferencji poruszy takie tematy jak: warunki dotyczące obiektu i wyposażenia, prawidłowe naliczenie dotacji, możliwości pozyskania środków publicznych na ustalone zadania, kontrola finansowa. Część formacyjną spotkania wypełniają wykłady ks. Piotra Pawlukiewicza, rekolekcjonisty, kaznodziei, autora wielu książek o tematyce religijnej.

o. Stanisław Tomoń

Za: www.jasnagora.com