Jasna Góra: Rekolekcje kapelanów wojska i policji

Księża kapelani Wojska Polskiego i Policji uczestniczą na Jasnej Górze w swoich dorocznych rekolekcjach. Do nich dołączyli inni kapłani posługujący wśród służb mundurowych m.in. w Straży Granicznej i w Biurze Ochrony Rządu.
Rekolekcje trwają od 19 do 22 września, a prowadzi je biskup nominat dr hab. Grzegorz Ryś, który decyzją Ojca Świętego Benedykta XV został biskupem pomocniczym w Krakowie.

 
W programie rekolekcji oprócz konferencji są tradycyjnie: codzienna Msza św., Apel Jasnogórski i Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich. Kapelani rozpoczęli rekolekcję gromadząc się przed Cudownym Obrazem w godzinę Miłosierdzia Bożego, aby odmówić Koronkę. Modlitwę poprzedziło odśpiewanie Hymnu do Ducha Świętego.

W poniedziałek, 19 września wieczorem Mszy św. odprawionej w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił biskup nominat dr hab. Grzegorz Ryś.

„Rekolekcje to jest czas siania słowa. I trzeba widzieć oczami wiary Chrystusa, który przez te najbliższe dni będzie wśród nas obecny, już jest obecny, i sieje słowo – powiedział w homilii biskup nominat – Jeśli jestem kimś, kto słowo zatrzymuje w sobie, w sercu, jest na co dzień na słowie skupiony, jest nieustannie zasłuchany, to rekolekcje będą czasem, że będzie takiemu człowiekowi dodane. Natomiast rekolekcje mają także i sens dlatego, sami wiecie, w jakim jesteście momencie życia duchowego (…) może akurat jest tak, że do mnie nie dociera, albo, że słowa nie zatrzymuje, albo, że tak naprawdę wcale go nie nasłuchuję ostatnimi czasy, robię wszystko, a wcale nie słucham słowa. Mógłby ktoś powiedzieć, to po co ci rekolekcje? No jak to po co, mają bardzo głęboki sens (…) są także po to, żeby pokazać nam naszą biedę duchową. I być może są po to, żebyśmy wreszcie zrozumieli, że żyjemy jakimś tylko wyobrażeniem na swój temat, i że to wyobrażenie jest absolutnie fałszywe".

Oprócz duchownych w rekolekcjach biorą udział pracownicy cywilni kurii polowej WP a także rodzice księży kapelanów. Konferencje dla tej grupy głosi rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: www.jasnagora.com