Home WiadomościArchiwum Jasna Góra: Rekolekcje Zakonu Bożogrobców

Jasna Góra: Rekolekcje Zakonu Bożogrobców

Redakcja
Rekolekcje wielkopostne członków Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie odbyły się w dniach 11-13 marca na Jasnej Górze. W spotkaniu uczestniczyło ok. 100 osób.
„Rekolekcje wielkopostne są charyzmatem naszego Zakonu. Atmosfera Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, to jest święto patronalne naszego Zakonu – wyjaśnia Karol Szlenkier, komandor, zwierzchnik w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

 
„Jesteśmy zakonem ludzi świeckich, zakonem rycerskim wywodzących się z tradycji jeszcze z czasów średniowiecznych, czasów wojen krzyżowych Państwa Jerozolimskiego. Jesteśmy kontynuatorami tych idei obrony i walki o miejsca święte w Jerozolimie. Naszym charyzmatem i głównym celem jest wspieranie łacińskiego patriarchy w Jerozolimie i chrześcijan w Ziemi Świętej – opowiada Karol Szlenkier – Naszym powołaniem jest praca charytatywna, praca oświatowa, praca wspierająca i modlitewna w intencji chrześcijan i patriarchy w Jerozolimie".

W ramach jasnogórskiego spotkania damy i kawalerowie Zakonu Bożego Grobu uczestniczyli w naukach rekolekcyjnych przygotowanych przez ks. prof. dr hab. Waldemara Chrostowskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Nauki wygłaszane były w Domu Pielgrzyma. Codziennie pielgrzymi gromadzili się na Mszy św. odprawianej w Kaplicy Matki Bożej.

W piątek wieczorem Mszy św. przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela".

Zebranych powitał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. „Drodzy i zacni rycerze, Bożogrobcy – bo tak was nazywamy w Polsce – wpisani od wieków w duchowy pejzaż polskiej ziemi, polskiego Kościoła, nosicie w sercach i w waszym posłannictwie te najistotniejsze momenty, które decydowały o Zbawieniu – Jerozolimę, o którą troska kieruje wasze dążenia ku niebieskiemu Jeruzalem, Grób Boży – symbol współcierpienia z Chrystusem i nadzieja zmartwychwstania i krzyż na waszych płaszczach, nie ozdoba, ale świadectwo podległości prawu krzyża. Jak dobrze, że wybraliście Jasną Górę na miejsce waszego wielkopostnego zbliżenia się do Chrystusa" – powiedział o. Matecki.

Podczas Apelu Jasnogórskiego ks. dr Jerzy Bielecki polecił Matce Bożej wszystkich chrześcijan cierpiących prześladowanie. „Myślą i sercem udajemy się szczególnie do Ziemi Świętej, gdzie Jezus się urodził, wzrastał, doświadczył zbawczej męki, udajemy się do miejsca Jego ukrzyżowania i śmierci, tam, gdzie został złożony do grobu i gdzie zmartwychwstał. Z powodu konfliktu wojennego jest w tych miejscach coraz mniej chrześcijan, a ci, którzy tam pozostają doświadczają skutków tego konfliktu, są to dzieci, mamy, młodzi, słowem mieszkańcy Ziemi Świętej, wielu niewinnych ucierpiało i wciąż cierpi – mówił ks. Bielecki – Potrzebujemy pokoju, jest to głos chrześcijan w Ziemi Świętej, jest to głos nas wszystkich".

Na zakończenie rekolekcji w niedzielę, 13 marca o godz. 9.30 Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, Komandor z Gwiazdą.

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Ewangelia to słowa i czyny Jezusa. Wierzcie w Ewangelię! Jezus jest z nami aż do skończenia świata. Wierzcie w Ewangelię, bo On jest mocniejszy od szatana. Wierzcie w Ewangelię, ona doprowadzi do nawrócenia – podkreślił w homilii bp Ryczan – Taki program stawia Jezus na progu Wielkiego Postu wszystkim Polakom, tym z prawicy, i tym z lewicy, tym w kraju, i tym, co żyją za granicą. Dziękuję Ci Panie za Ewangelię, która jest drogą nawrócenia do Ciebie".

Zakon Rycerski Grobu Bożego powstał w 1099 roku w Jerozolimie, aby troszczyć się o najświętsze miejsca chrześcijaństwa i nieść pomoc pielgrzymom. Do Polski sprowadził go w roku 1163 Jaksa z Miechowa, zakonnicy osiedli m.in. w Gnieźnie i Przeworsku.

Członkowie zakonu noszą białe płaszcze z czerwonym krzyżem, symbolizujące pięć ran Chrystusa. W Polsce nazywano ich bożogrobcami lub miechowitami – od Miechowa, gdzie do połowy XIX stulecia była ich główna siedziba. W Polsce obecnie jest 220 członków Zakonu, są to osoby świeckie, duchowne, damy i kawalerowie.

Zobacz: www.oessh.opoka.net.pl

o. Stanisław Tomoń

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda