Home WiadomościArchiwum Jasna Góra: Ruch Światło – Życie słucha Pana

Jasna Góra: Ruch Światło – Życie słucha Pana

Redakcja
100228g.png Jubileuszowa 35. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie trwa na Jasnej Górze. W czterodniowym spotkaniu (26 lutego – 1 marca) uczestniczy ok. tysiąca stu osób – moderatorów i animatorów Ruchu z Polski i zagranicy: Białorusi, Litwy, Ukrainy, Czech, Słowacji, Niemiec i Austrii, którzy szczelnie wypełnili największą na Jasnej Górze Salę o. Kordeckiego. Na spotkaniu obecny jest bp Adam Szal, opiekun Ruchu z ramienia Episkopatu Polski.

„To spotkanie jest przeznaczone dla ludzi, którzy dłużej są w Ruchu Światło-Życie, którzy podejmują tam odpowiedzialność. W tym roku zastanawiamy się głębiej nad Słowem Bożym, nad tym, czym ono jest w naszym życiu, że jest wielką inspiracją do miłowania Boga” – mówi Urszula Witek z Krakowa.

Ruch Światło-Życie (znany powszechnie jako Oaza) to jeden z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Ruch ten powstał w Polsce, a jego założycielem był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.

Ruch gromadzi ludzi różnego wieku i stanu: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w części rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół (nazywany także Oazą Rodzin). Skupia w Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób. Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie stara się formować dojrzałych i świadomych chrześcijan oraz służyć ożywianiu lokalnych wspólnot Kościoła – parafii, dekanatów, diecezji.

W tym roku jako hasło spotkania wybrano słowa „Słuchać Pana”. „W związku z tym hasłem pracy rocznej będziemy chcieli uświadomić sobie, że u podstaw naszego ewangelizacyjnego zaangażowania kryje się ciągłe zaproszenie, a zarazem wezwanie, do wsłuchiwania się w głos Pana – podkreśla ks. Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło-Życie – Chcemy także podczas Kongregacji rozradować się charyzmatem spotkania z siostrami i braćmi z Polski i innych krajów oraz podjąć trud wspólnego wsłuchiwania się w głos Pana, aby nabrać duchowych sił do wszelkich zadań, które stoją przed naszym Ruchem w nadchodzącym roku. Przyjeżdżamy po to, aby u Matki Bożej Jasnogórskiej szukać szczególnego natchnienia i wsparcia w działaniach ewangelizacyjnych, które podejmujemy”.

Podczas tegorocznej Kongregacji głównym mówcą jest Josh McDowell ze Stanów Zjednoczonych, świecki teolog i ewangelizator. „Zasadniczym fundamentem nauczania Josha McDowella jest Pismo Święte, dlatego poświęcił wiele miejsca na ukazywanie wiarygodności Biblii i fundamentalnego wpływu słowa Bożego na życie ludzkie. Ten pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, liczący dzisiaj 71 lat ewangelizator, podróżuje od lat po całym świecie i głosi Ewangelię młodym ludziom. Najbardziej znaną książką jego autorstwa jest ,Przewodnik Apologetyczny'. Od momentu tej publikacji był w stanie szybko i trafnie odpowiadać na współczesne ataki na chrześcijaństwo, jak choćby w krótkiej książeczce 'Kod Leonarda Da Vinci – w poszukiwaniu odpowiedzi’” – wyjaśnia ks. Adam Wodarczyk.

„Pierwszy raz byłam na rekolekcjach oazowych w 1995 roku, czyli 15 lat temu, jako taka mała dziewczynka – opowiada Urszula Witek, która mieszka i studiuje w Krakowie – Ruch Światło-Życie pozwolił mi spotkać Boga, poznać Go jeszcze bardziej, i nauczył mnie też takiej głębszej modlitwy, głębszej relacji z Bogiem, i innego patrzenia na drugiego człowieka – może z większą miłością, z większym zrozumieniem. I poczułam, że ta droga jest moją drogą”.

„To jest to, żeby codzienna modlitwa, medytacje nad Słowem Bożym przekładały się na życie, żeby starać się być coraz lepszym człowiekiem, i nie żyć tylko dla siebie, ale dla innych” – dodaje Waldek Bajdecki, animator Ruchu z diec. warszawsko-praskiej. Natomiast Ania Klajn tak zachęca rówieśników do wstąpienia do Ruchu: „Powiedziałabym im, że Chrystus jest tam obecny, i tam Go spotkałam , i myślę że warto Go szukać, i dać się znaleźć w tym Ruchu przez Chrystusa”.

W sobotę, 27 lutego Mszy św. o godz. 14.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Wszystkich zebranych powitał ks. Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

„Jako odpowiedzialni za Ruch Światło-Życie macie dzisiaj, jutro i pojutrze górę błogosławieństw, którą dla was jest spotkanie na Jasnej Górze, przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej” – powiedział w homilii abp Kazimierz Nycz. Zebranym na Jasnej Górze animatorom i moderatorom ruchu hierarcha przypomniał: „W życiu Kościoła przygotowanie pokolenia nowych apostołów, wychowanie tego pokolenia, to sprawa niezwykle ważna. I w tej sprawie wszystkie ruchy, a szczególnie ten nasz polski, sprawdzony w tamtym i w tym czasie, Ruch Światło-Życie, ma ogromnie dużo do zrobienia”.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

Więcej: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda