Home WiadomościArchiwum Jasna Góra: Tysiące małych uczniów wielkiego Jana Pawła II

Jasna Góra: Tysiące małych uczniów wielkiego Jana Pawła II

Redakcja
Jubileuszowa 10. Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II odbyła się w środę, 6 października na Jasnej Górze. Z całej Polski uczniowie ze szkół noszących imię Jana Pawła II już od rana gromadzili się na błoniach jasnogórskich. Wraz z nimi przyjechali nauczyciele i wychowawcy. Każdy zaznacza, że pielgrzymka to radość poczucia wspólnoty, jednej wielkiej rodziny, której patronem i ojcem jest Jan Paweł II. 

 
W tym roku modlitwie ponad 20 tys. osób towarzyszył szczególny znak – krzyż, który Sługa Boży Jan Paweł II trzymał w dłoniach podczas swojej ostatniej wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej. Krzyż przeniesiony został na ołtarz w procesji idącej od figury Matki Bożej stojącej na placu przed Szczytem. Odśpiewana została modlitwa adoracyjna.

Natalia Latoszewska i Agnieszka Jastrzębska to uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Skarszewach. Obie pełnią zaszczytną funkcję, wraz z kolegą opiekują się sztandarem swojej szkoły wystawionym wśród 447 pocztów sztandarowych na Szczycie, wałach jasnogórskich i przy pomniku Jana Pawła II.

„Jan Paweł II jest dla mnie wzorem do naśladowania i ojcem – mówi Natalia – Przyjechałam na Jasną Górę, żeby się pomodlić i spotkać z innymi szkołami". „Jan Paweł II powiedział, że mamy wymagać od siebie, choćby inni od nas nie wymagali, próbuję to wypełniać każdego dnia. Modlę się do Jana Pawła II, żeby mi pomagał w codziennym życiu" – opowiada Agnieszka.

„Dobrze jest mieć patrona, który może być wzorem w dalszym naszym życiu – stwierdza Sławomir Nowicki, uczeń Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wielowsi – Papież wierzył w Boga i chciał, żeby wszyscy też poszli Jego drogą, nie chciał namawiać siłą, tylko pokazywał sam, że można być dużo lepszym zaczynając od siebie, a nie wszystkich tylko napominać".

Mszy św. o godz. 11.00 na Szczycie przewodniczył bp diec. radomskiej Henryk Tomasik. Koncelebrowało ponad 200 kapłanów. Obecny był prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

„Chcę w szczególny sposób zwrócić uwagę na to, że przychodzicie na Jasną Górę śladami wielkiego waszego patrona i jasnogórskiego pielgrzyma Jana Pawła II, o którego wyniesienie na ołtarze jak najrychlejsze wszyscy się modlimy, abyśmy mogli już w naszych modlitwach, we Mszy św. przyzywać: ‘Błogosławiony św. Janie Pawle, módl się za nami’ – tymi słowami przywitał zgromadzonych o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry – Jan Paweł II uczył nas troski o drugiego człowieka, o Ojczyznę, o cały Kościół Święty, o nasze rodziny. Wszystkie te sprawy są nam bardzo bliskie i drogie, dlatego od najmłodszych lat już tu stajemy i wychowujemy się właśnie na Jasnej Górze, w tej szczególnej szkole Matki Bożej".

Słowa powitania do zgromadzonych skierował również bp Henryk Tomasik: „Jesteśmy potęgą, jest nas bardzo, bardzo dużo i teraz do Pana Boga wzniesiemy naszą piękną, szczerą, gorącą modlitwę, aby nasze szkoły rzeczywiście były szkołami, które zasługują na takiego wspaniałego patrona".

„Jan Paweł II chciał, aby młodzi ludzie mieli zawsze wzrok skierowany na osobę Jezusa Chrystusa, ale także na tajemnicę krzyża. Patrzymy na ten krzyż, ten na ołtarzu. Ojciec Święty Jan Paweł II miał go w swoich dłoniach w ostatnich godzinach swojego życia. Ten krzyż przypomina odwieczną wielką miłość Chrystusa do człowieka" – mówił w homilii bp Henryk Tomasik.

„Przybyliśmy tutaj z naszymi darami. Pięknym darem jest nasza obecność. Pięknym darem są programy wychowawcze realizowane w szkołach im. Jana Pawła II, które nawiązują do osoby i nauczania wspaniałego patrona. To jest nasz wspólny dar – kontynuował biskup – Przynosimy wysiłek naszych wychowawców, nauczycieli, dyrektorów szkół, władz oświatowych. Przynosimy w darze naszą troskę o to, aby powiedzieć Chrystusowi, że Go kochamy".

o. Stanisław Tomoń

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda