Home WiadomościArchiwum Sakra byłego generała redemptorystów

Sakra byłego generała redemptorystów

Redakcja
Słowa "Gaudete in Domino" – "Radujcie się w Panu", wybrał jako motto swojej posługi ks. abp nominat o. Joseph William Tobin, były wieloletni przełożony generalny Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. W sobotę otrzyma sakrę biskupią z rąk ks. kard. Tarcisio Bertonego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Uroczystość zaplanowana na godz. 16.00 odbędzie się w Bazylice św. Piotra w Watykanie. 

 
– Jako generał o. Joseph William Tobin zdziałał bardzo wiele dla dobra Kościoła. Był m.in. wiceprzewodniczącym Unii Przełożonych Generalnych w Rzymie. Brał też udział w ostatnim synodzie, gdzie miał swoje wystąpienie, zresztą bardzo dobrze przyjęte. To typowy misjonarz redemptorysta. Swoją osobą zaświadcza o charakterze misyjnym Kościoła – mówi o. Zdzisław Klafka, były wieloletni prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów. Jak podkreśla, o. Tobin jest doskonale przygotowany do funkcji sekretarza Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Na to stanowisko wyznaczył go 2 sierpnia Papież Benedykt XVI, jednocześnie mianując go arcybiskupem tytularnym ze stolicą w Obba.

Pierwszą Mszę św. prymicyjną ojciec Tobin już jako arcybiskup będzie celebrował w kościele św. Alfonsa w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rzymie przy domu generalnym Ojców Redemptorystów dzień po konsekracji, w niedzielę, 10 października, o godz. 18.30.

Biskup nominat dużą sympatią darzy nasz Naród. – Pochodzi z Detroit, gdzie od początku miał kontakty z Polakami. Wielokrotnie bywał w naszej Ojczyźnie i nie szczędził ciepłych słów pod adresem Polaków. Podkreślał, że ceni nasz Naród – zaznacza o. Zdzisław Klafka.

Ojciec Tobin urodził się 3 maja 1952 r. w Detroit. Pochodzi z rodziny wielodzietnej, jest najstarszym z trzynaściorga rodzeństwa. Jego wiara rozwijała się w domu rodzinnym oraz w parafii Najświętszego Odkupiciela w Detroit, u Ojców Redemptorystów.

Przez dziewiętnaście lat posługi kapłańskiej w USA o. Tobin był wikariuszem i proboszczem w parafiach Detroit i w Chicago. Poświęcał się duszpasterstwu hiszpańskojęzycznych imigrantów. Był m.in. wikariuszem biskupim w archidiecezji Detroit.

W zgromadzeniu pełnił wiele istotnych funkcji. W 1991 r. podczas kapituły generalnej został wybrany na radnego generalnego, a 9 września 1997 r. na przełożonego generalnego Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Był nim przez ponad dziesięć lat, do 4 października zeszłego roku. Przez kilka lat pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Unii Przełożonych Generalnych oraz był członkiem Rady ds. Relacji między Unią Przełożonych Generalnych a watykańską Kongregacją ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, której teraz staje się sekretarzem.

Swoje przekonanie o tym, że o. Tobin wiele wniesie do prac Kongregacji, wyraził jeszcze w sierpniu, tuż po papieskiej nominacji, o. Stanisław Wróbel CSsR, wieloletni współpracownik o. Tobina. Wskazał, że biskupa nominata charakteryzuje ogromna bezpośredniość, nieformalność i odpowiedzialność, co – jak uważa – wyniósł z domu rodzinnego.
 
Małgorzata Bochenek, Nasz Dziennik 2010-10-06

Za: www.radiomaryja.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda