Home WiadomościArchiwum Jasna Góra: Z Matką Bożą Szkaplerzną, z Jej medalikiem…

Jasna Góra: Z Matką Bożą Szkaplerzną, z Jej medalikiem…

Redakcja
W święto Matki Bożej z Góry Karmel, znane w tradycji także jako święto Matki Bożej Szkaplerznej , na Jasnej Górze została Msza św. odpustowa. W modlitwie w sobotę, 16 lipca, uczestniczyli głównie pielgrzymi, którzy w ostatnich dwóch dniach pieszo dotarli do jasnogórskiego sanktuarium. Modlili się m.in. uczestnicy pieszych pielgrzymek z Poznania, Piotrkowa Trybunalskiego, Lanckorony, Olkusza i Pawłowic.

 
Eucharystii przewodniczył przewodnik Poznańskiej Pielgrzymki ks. Konrad Jędrzejczak.

„Maryja, Matka Kościoła, cieszy się waszą obecnością na tym święcie Matki Bożej Szkaplerznej, cieszy się z tego, że podjęliście trud pielgrzymowania, jest wam za to bardzo wdzięczna, bo Ona ma tutaj okazję, jako Matka, spojrzeć wam w oczy i przytulić was do siebie. Zechciejcie usłyszeć Jej pokorną prośbę: ‘zróbcie wszystko, cokolwiek wam mój Syn powie’. Uczcie się też od Niej troski o Królestwo Boże – mówił podczas homilii o. Stanisław Baranowski, paulin – Jasnogórska Matko Kościoła, Matko Boża Szkaplerzna, okryj nas swoim szkaplerzem i czuwaj nad nami, abyśmy słuchali słowa Bożego i strzegli go w swoich sercach".

Nazwa święta Matki Bożej Szkaplerznej wiąże się z objawieniami, jakie otrzymał generał zakonu karmelitańskiego Szymon Stock w 1251 roku. Matka Najświętsza miała mu wręczyć szkaplerz, dając jednocześnie obietnicę, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia.

Odpust Matki Bożej Szkaplerznej to uroczystość maryjna, która wyrosła na gruncie pobożności zakonu karmelitańskiego. Góra Karmel wznosi się 546 m npm. i leży w okręgu Hajfy w Izraelu. Obok góry Tabor jest górą świętą. Tu przebywał prorok Eliasz. Od początków chrześcijaństwa przebywali tu pustelnicy – anachoreci. Po klęsce krzyżowców w roku 1291 klasztor karmelitański na Karmelu został zburzony, a wielu zakonników zginęło, jako męczennicy za wiarę. Do roku 1634 karmelici nie mogli przebywać na górze, od której wzięli początek, ale symbolika tej góry zawsze pozostała obecna w ich duchowości. W szczególny sposób odgrywa ona rolę w mistycznych dziełach św. Teresy z Avila, św. Jana od Krzyża i wielu innych przedstawicieli Zakonu Matki Bożej z Góry Karmel.

Dla całego Kościoła święto Matki Bożej Szkaplerznej zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 roku. Współcześnie w świecie działają dwa karmelitańskie zgromadzenia męskie: Zakon Karmelitów i Zakon Karmelitów Bosych, Siostry Karmelitanki Bose i świecki Karmel terezjański.

Święto Matki Bożej Szkaplerznej ma na Jasnej Górze szczególny charakter – jest to uroczystość odpustowa. Już od lat do Maryi Jasnogórskiej, której wizerunek widnieje na wielu szkaplerzach, czyli medalikach, przybywają tradycyjnie piesze pielgrzymki. W programie zaplanowana jest uroczysta Suma o godz. 11.00 na Szczycie jasnogórskim. Po południu odprawiane są Nieszpory, zwieńczone odśpiewaniem przez paulinów w języku łacińskim litanii loretańskiej – jest to tzw. nabożeństwo „klęczek"; o godz. 17.00 Droga Krzyżowa na Wałach prowadzona przez pieszych pielgrzymów z Poznania (cz.1, cz.2), którzy podejmują także nocne czuwanie.

Na uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Szkaplerznej dotarły w ostatnich dniach m.in.: Piesza Pielgrzymka ze Świerklańca, Piesza Pielgrzymka z Rozprzy, Piesza Pielgrzymka z Brynicy, Piesza Pielgrzymka z Żyglina, Piesza Pielgrzymka z Trzebunii, Piesza Pielgrzymka z Gorzkowic, Piesza Pielgrzymka z Czarnego Lasu k.Rudy Śląskiej, Piesza Pielgrzymka z Mszany oraz Piesza Pielgrzymka z Rudy Śląskiej.

o. Stanisław Tomoń

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda