Home WiadomościArchiwum Jasna Góra: Z ziemi włoskiej – na motocyklu – do Polski…

Jasna Góra: Z ziemi włoskiej – na motocyklu – do Polski…

Redakcja
Rajd motocyklowy 2011 „Z ziemi włoskiej do Polski” zakończył się w niedzielę, 22 maja na Jasnej Górze. Uwieńczeniem tej ponad dwutygodniowej drogi Szlakiem Legionów Dąbrowskiego był Apel Jasnogórski pod przewodnictwem ks. Jana Zalewskiego, jednego z głównych organizatorów rajdu.

 
„Maryjo, Królowo Polski, Tyś Tarczą Królestwa Polskiego. Przez wieki, szczególnie podczas zaborów, Polacy dążyli do Ojczyzny pragnąc przywrócić jej niepodległość. Był jeden szczególny kierunek, który jest zapisany w polskim Hymnie Państwowym: ‘Z ziemi włoskiej do Polski’. Ten kierunek obrały trzy grupy osób. Najpierw Legiony Polskie dowodzone przez Jana Henryka Dąbrowskiego, które niestety pokładając ufność w Napoleonie i jego planach nigdy do Ojczyzny nie dotarły w taki sposób, aby zagwarantować jej niepodległość. Druga grupa – II Korpus dowodzony przez gen. Andersa, także niestety nie dotarł do Polski. Ale trzecia wizyta – Jana Pawła II, dzisiaj błogosławionego, który w Sejmie polskim w 1999 r. powiedział, po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, kto by pomyślał, że w takim umundurowaniu, w białej sutannie; on, gdy wezwał mocy Ducha Świętego, już nie orężem zbrojnym, ale mocą Ducha Bożego, który zstąpił i odnowił oblicze ziemi. Stał się cud, i ten pielgrzym z ziemi włoskiej do Polski przyniósł nam wolność – mówił ks. Jan Zalewski – Odbył się rajd motocyklowy, aby dotknąć tych wszystkich miejsc, polskich cmentarzy, (…) i miejsc, gdzie rodził się Mazurek Dąbrowskiego".

Rajd rozpoczął się 7 maja w Niegowici Mszą św. pod przewodnictwem nuncjusza papieskiego w Polsce abpa Celestino Migliore. Po modlitwie uczestnicy rajdu udali się do Pierzchowa pod pomnik i kopiec gen. Henryka Dąbrowskiego. Trasa prowadziła przez miejsca zapisane w historii Legionów generała Henryka Dąbrowskiego. Motocykliści pokonali ok. 4500 km. W rajdzie uczestniczyło 120 osób i 87 motocykli.

Jednym z miejsc na szlaku było Monte Casino. Tam 18 maja, w rocznicę dnia zdobycia klasztoru została odprawiona Msza św. z udziałem abpa Andrzeja Dzięgi. Kazanie wygłosił o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan żołnierzy niepodległości. Podczas rajdu motocykliści wzięli także udział w audiencji generalnej papieża Benedykta XVI na Placu św. Piotra i uczestniczyli we Mszy św. przy grobie bł. Jana Pawła II. Inne miasta, które znalazły się na szlaku, to m.in. Loreto, Asyż, Florencja, Bolonia i Reggio Emilia.

Rajd odbywał się pod honorowym patronatem: abpa Józefa Kowalczyka, Prymasa Polski; abpa Celestino Migliore, nuncjusza papieskiego w Polsce; kard. Stanisława Dziwisza; bpa Wiktora Skworca; Wojciecha Ponikiewskiego, ambasadora RP w Rzymie oraz gen. inst. Andrzeja Matejuka, komendanta głównego Policji.

o. Stanisław Tomoń

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda