Jasnogórska szopka w budowie

Rozpoczęła się budowa tegorocznej, jasnogórskiej szopki bożonarodzeniowej. W tym roku powstanie ona w zupełnie nowym miejscu. Będzie w ogrodzie jasnogórskim, na tzw. fosach. Zajmie ok. 2,5 tys. m2 powierzchni ogrodu jasnogórskiego.

Przez 13 lat jasnogórska szopka budowana była w Wieczerniku na terenie o powierzchni 500 m2, i była uznawana za największą w Polsce szopkę plenerową. Teraz bożonarodzeniowa dekoracja powstanie na pięciokrotnie większej powierzchni!

„Nowe miejsce na budowę szopki jest dla mnie dużym wyzwaniem – mówi br. Dawid Respondek, jasnogórski dekorator, który po raz czwarty czuwa nad budową szopki – Jest to teren dużo większy niż powierzchnia, jaką miałem do wykorzystania w Wieczerniku, a przede wszystkim jest to zupełnie inna przestrzeń, w dużej mierze ukształtowana przez roślinność. Sztuką będzie wykorzystać to, co dała natura i architektura Jasnej Góry, i stworzyć tam scenerię szopy, w której narodził się Jezus”.

Cała inscenizacja świąteczna zostanie zbudowana w części zieleni ciągnącej się wzdłuż muru Bastionu w kierunku bram wejściowych na Jasną Górę. Wykorzystane będą także przestrzenie tzw. rawelinów czyli części fortyfikacyjnej służącej do ochrony bramy głównej. Wejściem do szopki będzie okratowana brama znajdująca się tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego. Tą drogą latem, podczas odbywających się na Szczycie uroczystości, przechodzą kapłani podążający do wiernych z Komunią Świętą.

W tym roku jasnogórska szopka nadal będzie nawiązywać do trwającego jubileuszu 700-lecia zatwierdzenia Konstytucji i nadania reguły Zakonowi Paulinów. Obok Świętej Rodziny w szopce pojawi się postać św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu oraz bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów.

Brat Dawid zapowiada, że w tym roku w szopce będzie więcej zwierząt, wśród nich tradycyjnie honorowe miejsce zajmie lubiana nie tylko przez dzieci oślica Amelka. W szopce będzie można również zobaczyć różne ptactwo domowe.

Nad dekoracją szopki pracuje ekipa składająca się z kilkunastu osób: dekoratorów, cieśli, elektryków, murarzy i pomocników. Budowę rozpoczęto już pod koniec października. Pierwszym etapem prowadzonych prac było przygotowanie terenu pod zabudowę. W połowie listopada rozpoczęto budowę szopy – najważniejszego miejsca całej dekoracji symbolizującego miejsce Bożego Narodzenia. Szopka będzie otwarta dla zwiedzających już w pierwszym dniu Świąt.

za: www.niedziela.pl