Jerozolima: peregrynacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus

W Jerozolimie rozpoczęła się dwu- i półmiesięczna peregrynacja relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Powitanie przy Bramie Jafskiej, prowadzącej do chrześcijańskiej dzielnicy starego miasta Jerozolimy, zainaugurowało pielgrzymkę relikwii po Ziemi Świętej.

 
Cenny relikwiarz przyleciał do Ziemi Świętej 14 marca. Z lotniska Ben Guriona koło Tel Awiwu, gdzie czekała oficjalna delegacja wspólnoty chrześcijańskiej z nuncjuszem apostolskim na czele, relikwie zostały przewiezione do Jerozolimy i umieszczone w kaplicy Delegatury Apostolskiej na Górze Oliwnej.

Na ceremonię powitania i oficjalnego rozpoczęcia peregrynacji przy Bramie Jafskiej zgromadziła się cała konferencja ordynariuszy katolickich Ziemi Świętej, liczni kapłani, klerycy, osoby konsekrowane oraz lokalni wierni. Od Bramy Jafskiej relikwiarz św. Teresy został procesyjnie wprowadzony do konkatedry patriarchatu łacińskiego, gdzie w imieniu lokalnego Kościoła słowa wdzięczności Bogu za dar obecności relikwii świętej z Lisieux wypowiedział abp Fouad Twal: „Jest to historyczny moment – powiedział łaciński patriarcha Jerozolimy. – Święta, która nigdy nie opuściła swojego karmelitańskiego klasztoru jest znana w całym świecie. Dzisiaj – dodał hierarcha – przybyła w pielgrzymce do ziemi swojego Mistrza i Oblubieńca."

Celebracja liturgii nieszporów zakończyła oficjalny program powitania relikwii. W konkatedralnym kościele patriarchatu łacińskiego czciciele Małej Tereski będą czuwać i modlić się do późnych godzin nocnych.

Karmelici i karmelitanki Ziemi Świętej nie kryją radości z odwiedzin jednej z najbardziej znanych świętych zakonu, którego początki sięgają XIII wieku i są związane z Górą Karmel. Podczas peregrynacji po Ziemi Świętej relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza nawiedzą wszystkie parafie na terytorium Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Będą to nie tylko duże wspólnoty w Jerozolimie, Betlejem i Nazarecie, ale również małe np. w Nablus czy w Gazie. Peregrynacja zakończy się 31 maja.

J. Kraj OFM, Jerozolima

Za: Radio Watykańskie