Home WiadomościArchiwum Jezuici: 400-lecie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy

Jezuici: 400-lecie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy

Redakcja
W tym roku przypada 400-lecie kościoła OO. Jezuitów na Starym Mieście, który został wybudowany dzięki staraniom ks. Piotra Skargi. Sanktuarium to coraz bardziej staje się miejscem odnowy duchowej dla osób poszukujących głębszej więzi z Bogiem.

Pierwotnie kościół ten był pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP. i św. Ignacego biskupa i męczennika. Potem, kiedy przybył do niego cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej zmienił nazwę na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej. W kościele tym pracowali wybitni jezuici: o. Piotr Skarga, o. Maciej Sarbiewski, o. Józef Baka, o. Franciszek Bohomolec, o. Adam Naruszewicz, o. Grzegorz Piramowicz i bardziej nam współcześni o. Tomasz Rostworowski, o. Józef Warszawski i inni.

Dziś to Sanktuarium Maryjne jest miejscem, gdzie zarówno mieszkańcy Warszawy jak również coraz liczniejsi pielgrzymi, mogą się nie tylko pomodlić przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, czy przed cudownym obrazem, ale również pojednać się z Bogiem korzystając z sakramentu pokuty.


Program obchodów 400-lecia Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej

– 9 maja 2009 – Inauguracja obchodów roku Jubileuszowego 400-lecia Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. W tym dniu przypada odpust Matki Bożej Łaskawej.

Z tej okazji o godz. 20.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. inaugurująca obchody pod przewodnictwem bp Piotra Jareckiego.

Uroczystości uświetni chór Akademii Muzycznej pod dyrekcją Krzysztofa Kusiela Moroza.

– 9 maja o godz. 19.30 – otwarcie wystawy ikon współczesnych grupy Agathos zatytułowanej „Piękno Boga”, w podziemiach Sanktuarium.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od 11 do 23 maja, w dni powszednie od 15.00 do 18.00 (z wyjątkiem poniedziałków) oraz w soboty od 11.00 do 16.00.

– 10 maja o godz. 17.00 – wykonany zostanie Akatyst ku czci Bogarodzicy. Jest to liturgiczny hymn maryjny pochodzący z V wieku.

– 7 czerwca godz. 17.00 – Misterium o Wcieleniu wg jezuity Nuno Tovar de Lemos, zatytułowane „Książę i praczka”

– 26 czerwca – otwarcie wystawy rzeźb Igora Mitoraja w podziemiach Sanktuarium

– 12 września o godz. 18.30 – odbędzie się uroczyste poświęcenie nowych drzwi Sanktuarium wykonanych przez Igora Mitoraja. Poświęcenia dokona bp Tadeusz Pikus.

– 12 września godz. 19.00 – koncert w Archikatedrze św. Jana.

– 7 października 2009 o godz. 20.00 – uroczysta Msza św. Jubileuszowa pod przewodnictwem abp Kazimierza Nycza. W tym dniu przypada rocznica Koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej.

– 7 listopada 2009 o godz. 9.30 odbędzie się Sesja Naukowa poświęcona 400-leciu pracy jezuitów w Warszawie. Sesja odbędzie na Papieskim Wydziale Teologicznym „Bobolanum”, ul. Rakowiecka 61.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.laskawa.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda