Jezuici: Wielki Post na DEON.pl

Rozpoczynamy Wielki Post, czas modlitwy, refleksji i nawrócenia. Pragniemy, by DEON.pl był źródłem treści, które pomogą lepiej i piękniej przeżyć ten czas, przygotować się na radość Zmartwychwstania Pańskiego.
W tym celu uruchomiona została specjalna strona: wielki-post.deon.pl, gdzie regularnie pojawiać się będą inspirujące treści.

 
Znajdziemy tam między innymi rekolekcje o. Osucha SJ i o. Augustyna SJ. Zaproponujemy również cykl rozważań o cnotach niemodnych oraz rekolekcje z Chrystusem cierpiącym autorstwa o. Dariusza Piórkowskiego SJ.   Zbliżająca się beatyfikacja Jana Pawła II zainspirowała nas do podjęcia również tej tematyki – na stronie użytkownicy znajdą bieżące informacje o przygotowaniach do beatyfikacji, jak również rozważania dotyczące osoby i nauczania Ojca Świętego.   Nie zabraknie również rozważań drogi krzyżowej oraz medytacji pasyjnych na każdą niedzielę Wielkiego Postu  

Zobaczyć siebie oczami Chrystusa

Rozważania Krzysztofa Osucha SJ adresowane są zarówno do (już) wierzących, jak i do (jeszcze) czekających "na kamieni nagłe przebudzenie". Chętnie rozważą je ci, którzy nie chcą być manipulowani ani przez małodusznych ludzi, ani przez złośliwe demony. Autor podejmuje trudne tematy, skutecznie umykając dyktatowi „poprawności". Prorockie upomnienia, kara i gniew Boga, nieskończone miłosierdzie, cierpienie skojarzone z …. tańcem – to tylko kilka z propozycji.   Nowa porcja rozważań – w każdy czwartek Wielkiego Postu.  

Śladami Jana Pawła II

Śladami Jana Pawła II to zapis na żywo skupienia rekolekcyjnego Józefa Augustyna SJ wygłoszonego w Centrum Duchowości w Częstochowie 2009 r.   Inspirując się Testamentem Jana Pawła II oraz osobistym doświadczeniem, Autor ukazuje niezwykłą osobowość, charyzmat i świętość Jana Pawła II: jego niezłomne zaufanie Bogu, głębię modlitwy, odwagę wiary, poświęcenie w służbie Kościołowi, wrażliwość na bliźnich – szczególnie na ubogich, ducha odwagi w cierpieniu oraz mężne i "pożyteczne" umieranie.   Rozważania będę prezentowane w każdy poniedziałek.  

Siedem cnót niemodnych


Cnota to nic innego jak dobro wcielone w konkretnej ludzkiej rzeczywistości. Gdyby starożytni mędrcy żyli wśród nas, orzekliby, że nawet telefon komórkowy ma swoją cnotę, a jest nią funkcja dzwonienia lub wysyłania esemesów. A co dopiero z ludźmi.  

W naszej kulturze cnoty traktuje się z uśmieszkiem, jakby nie miały już żadnego znaczenia. A jednak, choć często zapoznane i niechciane, nadal należą do skarbca ludzkości. Wystarczy go otworzyć. Zapraszamy więc na cykl pt. „Siedem cnót niemodnych". W każdą środę Wielkiego Postu będziemy publikować tekst Dariusza Piórkowskiego dotyczący kolejno: umiarkowania, czystości, wielkoduszności, wierności, wdzięczności, szczerości i uczciwości.  

Rekolekcje z Chrystusem cierpiącym


Głoszenie Ewangelii nie zaczęło się od Narodzenia Jezusa, lecz od Jego Męki i Zmartwychwstania. Tam bije serce wiary chrześcijańskiej. Dlatego rozważanie Pasji Chrystusa nie powinno sprowadzić się jedynie do rzewliwego opłakania cierpiącego Mistrza. Musi schodzić głębiej, do źródeł naszej chrześcijańskiej tożsamości.   W jakim sensie Męka Chrystusa jest dla nas Dobrą Nowiną? Czego Chrystus, wydany w ręce ludzi, uczy nas swoją pozorną biernością, cierpieniem i milczeniem? Jak nasze postawy, myślenie i uczucia odbijają się w uczestnikach tych dramatycznych wydarzeń? I dokąd prowadzi nas Jezus?   W III Niedzielę Wielkiego Postu rozpoczniemy dwutygodniowe rekolekcje pt. „Rekolekcje z Chrystusem cierpiącym", autorstwa Dariusza Piórkowskiego SJ, które będą starały się odpowiedzieć na te pytania.