Home WiadomościArchiwum Kalendarium Episkopatu i jubileusze biskupie w roku 2009

Kalendarium Episkopatu i jubileusze biskupie w roku 2009

Redakcja

W roku 2009 Konferencję Episkopatu Polski czekają dwa ważne wydarzenia: w marcu wybory przewodniczącego Episkopatu, a w grudniu powrót tytułu prymasa Polski do historycznej stolicy – Gniezna. W tym czasie zapewne wejdzie też w życie nowy statut, według którego będą pracować biskupi.

W nowym roku Episkopat zbierze się po raz pierwszy w marcu – na pierwszym z czterech zaplanowanych na ten rok zebrań plenarnych. Dwudniowe obrady Episkopatu rozpoczną się 10 marca w Warszawie. Podczas sesji biskupi dokonają wyboru przewodniczącego i zastępcy Konferencji Episkopatu Polski, w związku z zakończeniem 5-letnich kadencji.

Podczas zebrania plenarnego w 2004 r. przewodniczącym KEP wybrany został abp Józef Michalik, metropolita przemyski, a funkcję zastępcy przewodniczącego KEP biskupi powierzyli abp. Stanisławowi Gądeckiemu, metropolicie poznańskiemu. Zgodnie ze statutem urząd można sprawować dwie kadencje pod rząd, arcybiskupi zakończą pierwszą kadencję na tych stanowiskach.

Kolejne zebranie plenarne związane będzie z uroczystościami 1000-lecia śmierci św. Brunona z Kwerfurtu. Hierarchowie zbiorą się na 348. zebraniu plenarnym KEP w Łomży 19 czerwca. Ogólnopolskie uroczystości ku czci św. Brunona, biskupa misjonarza i pierwszego pisarza na polskiej ziemi, odbędą się z kolei w Giżycku. 20 czerwca spotka się tam młodzież, a dzień później Eucharystię będą celebrowali biskupi.

Warto w tym miejscu wspomnieć także o kongresie naukowym pod hasłem "Św. Brunon – patron lokalny czy symbol powszechności Kościoła i jedności Europy", który odbędzie się w dniach 21-22 maja 2009 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Główny cel kongresu to odnowienie pamięci o życiu i dziele wielkiego misjonarza ziem pruskich, opisanie kultu i ikonografii, przypomnienie jego piśmiennictwa oraz obecności w kulturze polskiej, litewskiej i niemieckiej, określenie idei uniwersalizmu Europy w owych czasach, a także zwrócenie uwagi na ekumeniczny i polityczny wymiar dzieła tego świętego.

Kongres rozpocznie się Mszą św., w której udział wezmą biskupi z metropolii warmińskiej (arcybiskup warmiński oraz biskupi ełcki i elbląski), a także ordynariusz diecezji łomżyńskiej.

Październikowe obrady biskupów odbędą się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (6-7 X). Przyjadą na nie również hierarchowie z innych krajów.

Kolejne zebranie plenarne odbędzie się 26 listopada na Jasnej Górze. Poprzedzą je wspólne rekolekcje biskupów (23-26 XI).

Tradycyjnie już 2 maja i 25 sierpnia na Jasnej Górze zbierze się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski i biskupi diecezjalni. Episkopat weźmie udział w dniach następnych w uroczystościach maryjnych: Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski (3 V) i Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej (26 VIII).

18 grudnia przypadać będzie 80. rocznica urodzin Prymasa Polski. Zgodnie z decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI po tym dniu tytuł ten zostanie powróci do Gniezna. Kard. Glemp zachował go pomimo opuszczenia urzędu arcybiskupa gnieźnieńskiego na mocy decyzji Jana Pawła II z 25 marca 1992 r. Jak wyjaśnia Benedykt XVI w liście z 1 listopada 2006 r. za powrotem tytułu dla stolicy gnieźnieńskiej, gdzie przechowywane są relikwie świętego Wojciecha męczennika, przemawiają względy historyczne i prawne.

Należy się spodziewać, że w 2009 r. zostanie wprowadzony w życie nowy statut Konferencji Episkopatu Polski. Tekst dokumentu został zatwierdzony przez biskupów i przekazany do Watykanu. Zacznie obowiązywać po uzyskaniu od Stolicy Apostolskiej tzw. recognitio (łac. "zapoznanie się").

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, obchodzoną 29 czerwca, biskupi wezmą udział w Mszy św. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 16.30. Będzie ona sprawowana jako dziękczynienie za pontyfikat papieża Benedykta XVI.

Najstarszy biskup w Polsce, bp Albin Małysiak, emerytowany biskup pomocniczy w Krakowie, skończy 12 czerwca 92 lata. W tym roku będzie obchodził także 68 lat kapłaństwa i 39 lat biskupstwa. Przewidziany prawem kanonicznym wiek emerytalny, czyli 75 lat, osiągną bp Tadeusz Pieronek (24 X), abp Damian Zimoń (25 X) i bp Stanisław Kędziora (6 XII).

Kard. Józef Glemp będzie obchodził 21 kwietnia 30. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. W roku 2009 przypada też 25. rocznica przyjęcia sakry biskupiej przez bp. Jana Śrutwę (1 IX). Z kolei 50. rocznicę święceń kapłańskich będą obchodzić bp. Ryszard Karpiński (19 IV), abp. Juliusz Paetz i bp. Stanisław Stefanek (28 VI), a 25. rocznicę święceń kapłańskich – bp Tadeusz Bronakowski (26 V).

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda