Home WiadomościArchiwum Kalwaria Zebrzydowska: Dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II

Kalwaria Zebrzydowska: Dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II

Redakcja
Dziękczynną Mszę św. za beatyfikację Jana Pawła II odprawił niedzielę w bazylice Matki Bożej Anielskiej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej Ks. Kard. Marian Jaworski, jeden z najbliższych przyjaciół papieża-Polaka.

 
Bezpośrednio przed Mszą świętą Kardynał Jaworski odsłonił i poświęcił obraz błogosławionego Jana Pawła II. Kończąc zaś Eucharystię powiedział:
 
Nasze serca przenika głęboka wdzięczność do Pana Jezusa i Jego Matki za to, że najpierw pozwolił nam stać się uczestnikami wielkich wydarzeń związanych z pontyfikatem Jana Pawła II, a dzisiaj uczynił nas świadkami wyniesienia Go do chwały ołtarzy.
 
W ten sposób możemy jeszcze raz ogarnąć to wszystko co otrzymaliśmy przez Jego posługę, jako Następcy Piotra. Niech ta wdzięczność do Pana Boga za to co nam dał przez Jana Pawła II rośnie w naszych sercach. Niech jak najwięcej ludzi pójdzie za nim, oddając w ten sposób chwałę Bogu. 
 
Szczególna radość przepełnia nasze serca, że – nie mogąc być w Rzymie – możemy w tym czcigodnym sanktuarium wychwalać Pana Boga. Można powiedzieć, że dzisiaj Ojciec Święty jest w Rzymie, w wielu miastach i ośrodkach sanktuaryjnych, ale jest także z nami tutaj w Kalwarii.
 
W szczególny sposób dziękuję Matce Bożej za to, że uprosiła mi te siły u Pana Jezusa, ażebym mógł dzisiaj razem z wami się modlić i wychwalać Pana Boga. Tak jak mówiłem już nieraz, tak i dzisiaj powtarzam, wszystko co najcenniejsze w moim życiu, otrzymałem dzięki Pani Kalwaryjskiej. I nie przestaję za to dziękować Panu Bogu.
 
Moi Drodzy! Śpieszcie do Jej sanktuarium, ażeby chwała Jej Syna i Jej samej rozprzestrzeniała się nie tylko w tym regionie ale i na całym świecie.

 
Po Mszy świętej wierni wyruszyli na dziękczynne Dróżki Matki Bożej, zabierając ze sobą wizerunek wyniesionego na ołtarze papieża. Już przed uroczystością kustosz sanktuarium Damian Muskus mówił o nim: "W ten sposób Ojciec Święty, po raz pierwszy jako błogosławiony, wyjdzie na swoje umiłowane dróżki, na których Bogu polecał trudne sprawy swojej posługi pasterskiej, najpierw w Kościele krakowskim, później powszechnym".
 
Kalwaryjskie uroczystości zainaugurowało w sobotę nocne czuwanie w bazylice i na Dróżkach Kalwaryjskich. W kościele Wieczernika wieczorem odprawiona została msza święta, po której do bazyliki wyruszyła procesja. Uroczystości zakończy w niedzielę późnym wieczorem modlitwa różańcowa i Apel Maryjny.
 
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to jeden z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami – w XVII wieku – była rodzina Zebrzydowskich. Równocześnie z klasztorem bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.
 
Kalwaryjskie sanktuarium było szczególnym miejscem w życiu Karola Wojtyły. To ono ukształtowało religijną osobowość i pobożność maryjną Jana Pawła II. "Tam na modlitwie, na dróżkach, szukałem natchnień w mojej służbie Kościołowi w Krakowie i w Polsce, tam podejmowałem wiele ważnych decyzji duszpasterskich. Tam właśnie, wśród wierzącego i modlącego się ludu, uczyłem się wiary, która jest mi przewodniczką także na Stolicy Piotrowej. Pragnę dziękować Bogu za ten dar za wstawiennictwem Matki Bożej Kalwaryjskiej" – mówił 16 sierpnia 2002 roku Jan Paweł II na lotnisku w Balicach po przylocie do Polski.
 
Jan Paweł II odwiedził sanktuarium dwukrotnie: 7 czerwca 1979 roku oraz 19 sierpnia 2002 roku. 14 sierpnia 1991 roku papież przejeżdżając przez miasto, położone u stóp sanktuarium, zatrzymał się w Rynku i wypowiedział słowa, które stały się hasłem dziękczynnych uroczystości organizowanych w sanktuarium kalwaryjskim: „Tutaj moje serce zostało na zawsze…"
 
PAP/dm
 
fot. Tomasz Baluś

Za: www.kalwaria.eu

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda