Home WiadomościArchiwum Kalwaria Zebrzydowska: inauguracja Roku Jubileuszowego

Kalwaria Zebrzydowska: inauguracja Roku Jubileuszowego

Redakcja
Eucharystia pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego zainaugurowała dziś Rok Jubileuszowy sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wiąże się on z 800-leciem Zakonu Franciszkańskiego, 400. rocznicą konsekracji kalwaryjskiej świątyni oraz 30. pierwszej wizyty tam Jana Pawła II.

O. Damian Muskus, kustosz sanktuarium, wyjaśnia, że inauguracja Roku Jubileuszowego zbiega się z początkiem sezonu pielgrzymkowego, który jak zwykle rozpoczyna się od Misterium Męki Pańskiej w Niedzielę Palmową. Franciszkanin dodał, że nieprzypadkowo uroczystej inauguracji dokonał kard. Macharski.

„Kardynał, jako metropolita krakowski, bardzo często przyjeżdżał do Kalwarii – podkreśla bernardyn. – Chodził śladami swego wielkiego poprzednika, kard. Karola Wojtyły, modlił się na Dróżkach. Niejednokrotnie przyjeżdżał tu prywatnie. Znamy jego wielką miłość do tego miejsca”.

Z okazji jubileuszu zaplanowano wiele uroczystości religijnych. Ich kulminacja nastąpi podczas odpustu sierpniowego, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Na sanktuarium kalwaryjskie składa się barokowa bazylika z obrazem Matki Bożej oraz blisko 50 zabytkowych kaplic wokół świątyni, wzniesionych na górze Żar.

S. Tasiemski OP, kai

Więcej na stronie Radia Watykańskiego.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda