Home WiadomościArchiwum Kamerun: Hosanna pośród palm

Kamerun: Hosanna pośród palm

Redakcja

Uroczyste procesje Niedzieli Palmowej przeszły też w kameruńskich wioskach. Wejścia do leżących w buszu kaplic zdobiły ogromne liście palmowe.

Mniejsze gałązki palm trzymali w rękach uczestniczący w liturgii wierni. W wielu parafiach odbyły się też zloty młodzieży.

Radosne „Hosanna” wyśpiewane przy dźwiękach tradycyjnych afrykańskich instrumentów, jak balafony, grzechotki i bębny, rozbrzmiało dziś w najdalszych zakątkach kameruńskiego buszu. Liturgie rozpoczęły się przed kaplicami. Wiele z nich to proste konstrukcje z patyków oblepionych gliną.

Wierni w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Atoku, by schronić się przed palącym tropikalnym słońcem, rozpoczęli obchody Niedzieli Palmowej pod ogromnym mangowcem, dającym cień. Następnie tanecznym krokiem, z gałązkami palm oliwnych w dłoniach, przeszli do sanktuarium. Procesję rozpoczynały odświętnie ubrane dzieci; niektóre z nich trzymały większe od siebie palmy. W kazaniu rektor sanktuarium, ks. Franciszek Filipiec MIC, wskazał na przykład Jezusa – Sługi, podkreślając, że takiej postawy bardzo potrzebuje kameruńskie społeczeństwo i Kościół. Po kazaniu w lokalnym języku maka, najmłodsi uczestnicy liturgii kilkakrotnie wspólnie wyznali, że Jezus jest prawdziwym Zbawicielem świata.

Obchody Niedzieli Palmowej zakończyły się procesją eucharystyczną i tańcem uwielbienia z wzniesionymi w górę liśćmi palmowymi w dłoniach. W liturgii uczestniczyła licznie młodzież, która z terenu całej parafii przybyła do sanktuarium na swe dwudniowe święto. Młodzi rozważali orędzie Benedykta XVI o chrześcijańskiej nadziei, próbując w niełatwej codzienności Kamerunu odkryć znaki nadziei na przyszłość.

B. Zajączkowska, Atok/ rv
Więcej na stronie Radia Watykańskiego.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda