Home WiadomościArchiwum Pożar u Salezjanów w Lutomiersku

Pożar u Salezjanów w Lutomiersku

Redakcja
Przełożony warszawskiej inspektorii Salezjanów ks. Sławomir Łubian, w liście skierowanym 6 kwietnia do współbraci , poinformował o pożarze klasztoru w Lutomiersku koło Łodzi, gdzie aktualnie mieści się Salezjańska Szkoła Muzyczna. Z wcześniejszych informacji wiadomo, że zapaliła się nieużywana, 150-metrowa część poddasza. Budynek zapalił się ok. godz 20 w dniu 3 kwietnia.

Pożar został opanowany. Z budynku ewakuowano 15 osób. – Nikomu nic się nie stało – poinformował dyżurny operacyjny Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Łodzi Mariusz Frontczak .Według niego, trudno na razie stwierdzić, co było przyczyną pożaru. Trwa także szacowanie strat. Wiadomo, że część budynku w trakcie gaszenia uległa zalaniu.

Barokowy klasztor reformatów w Lutomiersku został wzniesiony w latach 1648-52 dzięki fundacji rodziny Grudzińskich. W czasie powstania styczniowego klasztor był ośrodkiem powstańczym. W jego podziemiach pochowanych zostało pół tysiąca powstańców. Po upadku powstania klasztor został zniszczony. Odbudowano go w okresie międzywojennym. W tej chwili zajmują go salezjanie.

W swoim przełożony Salezjanów napisał: „W obecnej chwili są osuszane pomieszczenia. Pod spalonymi strychami i plandeką zabezpieczony jest dach, aby w wypadku deszczu nie powstawały dalsze szkody. Z pomocą materialną szkole pospieszyła gmina przekazując swoje wsparcie na remont dachu. Filharmonia Łódzka w trakcie serii koncertów wielkanocnych, chce przedstawić trudną sytuację szkoły, wywołaną pożarem. Są to konkretne wyrazy solidarności ze strony środowiska lokalnego. Także my jako salezjanie winniśmy okazać współbraciom i wychowankom wyrazy naszej solidarności przez wsparcie ich modlitwą, dobrym słowem a także i owocami naszej pracy”.

Redakcja www.zyciezakonne.pl również apeluje do swych Czytelników o solidarność i wszelką możliwą pomoc dla Wspólnoty Salezjańskiej w Lutomiersku i prowadzonej przez nich szkoły.

Podajemy adres strony internetowej szkoły: www.lutomiersk.salezjanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda