Home WiadomościArchiwum Kalwaria Zebrzydowska – Niedziela Palmowa

Kalwaria Zebrzydowska – Niedziela Palmowa

Redakcja
Poświęceniem palm przy kaplicy św. Rafała o godz. 11.15, procesją oraz Eucharystią celebrowaną przez Ks. Kard. Franciszka Macharskiego, rozpoczęły się obchody Wielkiego Tygodnia w Kalwarii Zebrzydowskiej – najstarszej polskiej Jerozolimie.

Po południu po raz 62. zakonnicy oraz pielgrzymi, odtworzyli scenę biblijną triumfalnego wjazdu Chrystusa na osiołku do Jerozolimy.

W Kalwarii Zebrzydowskiej od wieków w szczególny sposób obchodzone są święta Wielkiej Nocy i Wielki Tydzień. Alumni bernardyńskiego seminarium, przewodnicy grup pielgrzymkowych oraz pielgrzymi z różnych regionów Polski inscenizują pasyjne sceny biblijne.

Według opisów ewangelicznych tuż przed świętami paschy mieszkańcy Jerozolimy witali Jezusa jako niekorowanego króla. Dzieci machały na jego cześć gałązkami palmowymi a przechodnie ścielili szaty pod nogi oślęciu, na którym jechał.

Sanktuarium kalwaryjskie to jedyne miejsce w Polsce, gdzie zakonnicy przypominają również scenę wyrzucenia kupców ze świątyni.

Zasadnicza część misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielką Środę. Wówczas wierni ujrzą sceny uczty u Szymona i zdrady Judasza.

W Wielki Czwartek uroczystości zaczną się od sceny obmycia przez kustosza sanktuarium nóg apostołom. Później, w procesji dróżkami kalwaryjskimi, wierni będą podążali za Jezusem i apostołami. Będą brali udział w modlitwie w ogrodzie oliwnym, ujrzą scenę pojmania Jezusa, a także przesłuchania Zbawiciela przed Najwyższą Radą.

W Wielki Piątek rano procesja wyruszy spod Domu Kajfasza przez Ratusz Piłata i kościół Ukrzyżowania do kaplicy Grobu Pana Jezusa na szczycie góry Ukrzyżowania, gdzie do niedzieli będzie trwała adoracja. Moment ten wieńczy Misterium Męki Pańskiej, największe i najstarsze nabożeństwo pasyjne w Polsce, podczas którego ojcowie bernardyni oraz świeccy z różnych rejonów Polski – odtwarzają sceny męki i śmierci Zbawiciela.
W Niedzielę Zmartwychwstania wierni wezmą udział w porannej procesji, podczas której z Kaplicy Grobu Pańskiego do Bazyliki Głównej zostanie przeniesione ciało Jezusa w Eucharystii. Odprawiona zostanie Msza święta rezurekcyjna.

Tradycje misteriów pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej sięgają czasów powstania sanktuarium na początku XVII wieku. Początkowo odbywały się tylko w Wielki Piątek. Aby jednak lepiej ukazać obchodzoną tego dnia pamiątkę zbawienia, zaczęto wprowadzać postacie Chrystusa, apostołów i niektórych osób wymienionych w ewangeliach lub tradycji chrześcijańskiej.

fot. dm/ S. Feret ofm
Więcej na stronie Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda