Home WiadomościArchiwum Kalwaria Zebrzydowska – Wielka Środa

Kalwaria Zebrzydowska – Wielka Środa

Redakcja
W Wielką Środę o zmierzchu na scenie od strony góry Ukrzyżowania nastąpiła druga odsłona kalwaryjskiego Misterium. Rozpoczął ją niezwykle podniosły śpiew pielgrzymów jerozolimskich, w których wcielili się alumni kalwaryjskiego seminarium duchownego.

Następnie zostały przedstawione sceny, które poprzedzały Mękę Pańską: „Uczta u Szymona”, „Zdrada Judasza” i „Posiedzenie Sanhedrynu”.

Misterium zostało zaprezentowane na specjalnej scenie obok kalwaryjskiej bazyliki, która symbolizuje świątynię w Jerozolimie. W postać Chrystusa wcielił się brat Kalikst, kleryk III roku Wyższego Seminarium Duchownego w Kalwarii Zebrzydowskiej, natomiast Judasza br. Eliasz.

Wielkośrodowe nabożeństwo stanowi wprowadzenie do zasadniczej części Misterium Męki Pańskiej. W Wielki Czwartek w Kalwarii Zebrzydowskiej będzie miało miejsce tzw. „Mandatum”, czyli obmycia nóg Apostołom. Zgodnie z tradycją aktu tego dokona kustosz sanktuarium. Po niej Dróżkami kalwaryjskimi przejdzie procesja pasyjna. Wierni będą podążali za Jezusem i Apostołami do ogrodu Getsemani, gdzie nastąpi „Pojmanie Pana Jezusa”, a następnie przejdą do pałacu Kajfasza, gdzie odbędzie się „Wieczorny sąd nad Zbawicielem”.

Wielkopiątkowe uroczystości rozpoczną się o świcie „Porannym sądem” przy kaplicy Kajfasza. Następnie procesja wyruszy do Piłata i Heroda. Ok. godz. 8.00 przy pałacu Piłata, pielgrzymi wysłuchają Dekretu oraz pasterskiego słowa Metropolity Krakowskiego. Po czym wyruszy tradycyjna Droga Krzyżowa, której zakończenie będzie miało charakter ściśle liturgiczny – na Wzgórzu Ukrzyżowania celebrowana będzie Liturgia Męki Pańskiej, która zamknie kalwaryjskie Misterium. W Wielki Piątek na kalwaryjskich Dróżkach może się modlić ponad sto tysięcy pielgrzymów.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie. Misteria Męki Pańskiej organizowane są od początku istnienia sanktuarium.

dm.

Więcej informacji i zdjęć na stronie Sanktuarium w Kalwarii.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda