Home WiadomościArchiwum Książka o ks. Władysławie Janowiczu

Książka o ks. Władysławie Janowiczu

Redakcja
Centrum Myśli Michalickiej, przygotowuje do druku książkę autorstwa Henryka Borkowskiego, opracowaną przez ks. Marcina A. Różańskiego CSMA pt. "Ks. Władysław Janowicz. Filaret, els, michalita".

Z noty redakcyjnej: "Oddajemy do rąk Czytelników książkę Henryka Borkowskiego (zredagowaną i opracowaną pod kątem językowym i historycznym), opisującą życie wewnętrzne ks. Władysława Janowicza. Opracowanie, skoncentrowane na duchowej głębi życia ks. Janowicza, pokazuje jego duchowość w kontekście panującej wówczas sytuacji społeczno-politycznej na Wileńszczyźnie. Niezwykle ważną częścią biografii są także ludzie, w otoczeniu których wyrastał, którzy kształtowali jego ideały, wspierali w dążeniach, pomagali w chwilach trudnych, a także ci, których spotkał w swoim kapłańskim życiu – jego wychowankowie, bracia ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła".

Ks. Marcin A. Różański CSMA

Ze wstępu: "Ks. Władysław Janowicz, w czasie mojej młodości, był nauczycielem i wychowawcą. To on wskazywał nam wartości płynące z mocy władz duchowych, silnej woli, wstrzemięźliwości i trudów codziennego życia. Rozbudzał zamiłowanie do wielkiej poezji wieszczów narodowych i literatury polskiej, uczył kochać ojczyznę… W tej zażyłości nie zauważaliśmy u niego nadzwyczajnych cech ludzi wyjątkowych, świętych, a nawet doskonałych wychowawców. Zwyczajny, dobry człowiek, przyjaciel, rozumiejący młodzież i serdeczny jej opiekun. Nigdy, ani ja, ani moi koledzy, nie spostrzegaliśmy, aby jego życie było inne aniżeli nasze. Chodziliśmy na wspólne modlitwy, posiłki, zabawy etc. A jednak żył on wartościami jemu tylko znanymi".

Henryk Borkowski

Ze wspomnień przyjaciół: "Dziennik duchowy ks. Janowicza stanowi dla mnie pewnego rodzaju rewelację. Zawiera dzieje Jego duszy… Ja nawet nie podejrzewałem, że on miał aż takie przeżycia, że aż taką ze sobą staczał walkę, by pokonać swego, jak się wyrażał [o sobie] "osła". Zadziwia mnie Jego skrupulatność w egzaminowaniu siebie w każdym czasie i do tego przywiązywanie wagi, do zdawałoby się mało znaczących szczegółów. Ale z tego właśnie widać, że On upatrzył sobie cel i dążenie: dążenie do doskonałości i świętości".

Józef Żmitrowicz, adwokat

Biografia ukaże się na przełomie kwietnia i maja 2009 r. dzięki wydawnictwu Ruthenus z Krosna. Projekt został sfinansowany ze środków: Gminy Miejsce Piastowe na czele z panem wójtem Markiem Klarą, Kurii Generalnej Zgromadzenia św. Michała Archanioła z generałem ks. Kazimierzem Radzikiem CSMA, wspólnoty domu macierzystego w Miejscu Piastowym z przełożonym ks. Krzysztofem Stanulą CSMA oraz parafii św. Andrzeja Boboli w Markach z proboszczem ks. Stanisławem Kalisztanem CSMA.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda