Home WiadomościArchiwum Kapituła Generalna Zakonu Karmelitów Bosych

Kapituła Generalna Zakonu Karmelitów Bosych

Redakcja
"W radości paschalnej rozpoczynamy z optymizmem Kapitułę Generalną, dla nas, dla świata i dla Kościoła, któremu chcemy służyć" – tymi słowami przełożony generalny, o. Luis Arostegui Gamboa OCD otworzył 90. Kapitułę Generalną Karmelitów Bosych, która odbywa się w kompleksie "Domus Carmeli" w Fatimie w Portugalii.

Początkiem Kapituły była uroczysta Eucharystia w klasztorze Karmelitanek Bosych w Fatimie, celebrowana przez O. Generała i koncelebrowana przez wszystkich Definitorów i ojców reprezentujących Zakon. Podczas homilii O. Generał przypomniał wszystkim słowa św. Jana od Krzyża: "Miłość jest przewodnikiem dla wielkiego mistycznego doświadczenia wiary. Rozpalona miłość może pozwolić objawić się obecności Pana."

Po przejściu do auli kapitularnej o. Luis przywitał wszystkich obecnych i położył nacisk na to, że Kapituła ma być momentem pogłębienia w powołaniu, charyzmacie i w braterstwie w rodzinie Karmelu Terezjańskiego.
Po przywitaniach, także przez prowincjała Prowincji Portugalskiej – o. Pedro Ferreiry, odczytano telegram z sekretariatu stanu Stolicy Apostolskiej wraz z uroczystym błogosławieństwem Jego Świątobliwości Benedykta XVI dla wszystkich kapitularnych i wszystkich członków Zakonu.

Dalszy ciąg obrad poświęcony był relacji O. Generała nt. stanu Zakonu w latach 2003-2009, w której wskazał on, że szczególny nacisk w tym okresie położony był na "komunię w doświadczeniu Boga, jako doświadczeniu godności osoby ludzkiej". Następnie przedstawił statystyki zakonne, przywołał inicjatywy podejmowane przez karmelitów bosych w różnych zakątkach świata, przedstawił sytuację karmelitanek bosych, Świeckiego Karmelu oraz instytucji podlegających bezpośrednio Definitorium Generalnemu: Wydziału Teologicznego Teresianum w Rzymie, Mędzynarodowego Centrum Terezjańsko-Sanjuanistycznego (CITeS) w Avili, Domu Generalnego oraz Delegatury Egipt-Izrael.

Przypomniał także, iż wybory nowego Generała Zakonu odbędą się 20 kwietnia, tj. w najbliższy poniedziałek, definitorów – 24 kwietnia; dzień 27 kwietnia będzie poświęcony Świeckiemu Karmelowi, natomiast 30 kwietnia – karmelitankom bosym.
O. Luis wskazał też, że oprócz wyborów Zarządu podstawowym zadaniem Kapituły Generalnej jest refleksja nad przyszłością Zakonu, czemu służyć ma główny jej dokument "Para vos naci".

Szczegółowe informacje na temat wystąpienia O. Generała są dostępne na stronie internetowej: www.carmelitaniscalzi.com/capitulo. Strona dostępna jest w językach: włoskim, hiszpańskim, angielskim, niemieckim i francuskim.
Za: Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda