Home WiadomościArchiwum Kapituła Nadzwyczajna franciszkańskiej Prowincji św. Maksymiliana 2009

Kapituła Nadzwyczajna franciszkańskiej Prowincji św. Maksymiliana 2009

Redakcja
091210b.png Dom św. Maksymiliana w Gdańsku gościł w dniach od 30 listopada do 2 grudnia ojców kapitulnych, biorących udział we franciszkańskiej Kapitule Nadzwyczajnej prowincji. Kapituła ta została zwołana na wniosek Kapituły Zwyczajnej, która odbyła się w roku 2008. Kapituły nadzwyczajne dotycząc konkretnego zagadnienia i organizowane są zwykle po to, by podjąć konkretne decyzje związane z ową sprawą. Kapituły prowincjalne są w prowincji najwyższą władzą.

Tegoroczna Kapituła zwołana została, by podjąć decyzję w sprawie Dom Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku. Przez lata mieścił się on w kamienicy przy ul. Świętej Trójcy w Gdańsku, przy franciszkańskim kościele i klasztorze. Jednak coraz szersza działalność Domu (międzynarodowa wymiana młodzieży, programy wschodnie, wolontariat europejski czy działalność kulturalna i międzyreligijna) wymagała jednak przemyślenia na nowo formuły działania Domu. Okazało się, że warto byłoby zastanowić się nad nową lokalizacją, która pozwoliłaby z większą swobodą realizować założone cele. I zadaniem Kapituły Nadzwyczajnej właśnie było rozważenie nowego projektu Domu (lokalizacji i działania).
 
Opatrzność Boża wychodzi człowiekowi naprzeciw. Tak było i tym razem. Kilka miesięcy przed rozpoczęciem Kapituły z miasta Gdańska wpłynęła prośba o rozpatrzenie propozycji przejęcie terenu na Wyspie Sobieszewskiej. Konkretnie chodziło tzw. Forsterówkę i okoliczne budynki. Miejsce to obciążone niezwykle bolesną historią od pewnego czasu stało niezagospodarowane. Miasto zatem zwróciło się do franciszkanów, by – realizując już ideę pojednania polsko-niemieckiego (właśnie poprzez działalność Domu św. Maksymiliana) – wykorzystało także ten teren do dobrych i pięknych celów.
Rada Programowa Domu św. Maksymiliana przygotowała szczegółowy projekt związany z przyszłością Domu (przy współpracy ze specjalistami z poszczególnych dziedzin). Ojcowie kapitulni zapoznawali się z projektem i planami; w ramach Kapituły przewidziana była także wizyta na Wyspie Sobieszewskiej – zakonnicy udali się tak 1 grudnia, z dużym zaciekawieniem oglądając teren i zabudowania. Samo położenie Wyspy – las, bliskie morze, cisza, świeże powietrze – zachęcają, by spędzić tu trochę więcej czasu.
 
Po zapoznaniu się z materiałami oraz stanem faktycznym Wyspy ojcowie kapitulni podjęli dyskusję. Nie brakowało w niej głosów rzeczowego niepokoju, pytań, wątpliwości. Dzięki jednak zastanawianiu się nad przyszłością Domu św. Maksymiliana i ewentualnego przejęcia terenu na Wyspie Sobieszewskiej konieczne było także głębsze spojrzenie w przyszłość Prowincji św. Maksymiliana i działalności duszpasterskiej oraz pre-ewangelizacyjnej.
Samo głosowanie nad projektem ukazało, że prowincja dostrzega potrzebę działania na nowych płaszczyznach (także poza tradycyjnym duszpasterstwem) oraz szukania nowych dróg docierania do współczesnego człowieka, zwłaszcza młodego: ojcowie kapitulni niemal jednogłośnie przegłosowali projekt nowej lokalizacji i programu działania Domu św. Maksymiliana. Poniżej można wysłuchać komentarzy na gorąco, kilka chwil po zakończeniu obrad. Plan rozwoju, modernizację i remont obiektów ujęto jako zadanie priorytetowe w planie czteroletnim Prowincji Św. Maksymiliana.
 
Kapituła zakończyła się uroczystymi nieszporami w prezbiterium kościoła Świętej Trójcy.
W najbliższym czasie intensywną pracę rozpoczyna Rada Programowa Domu św. Maksymiliana; w niedalekiej przyszłości bowiem trzeba będzie rozpocząć konkretne działania związane z Wyspą Sobieszewską.
Na Kapitule, której przewodniczył Minister Prowincjalny, o. Adam Kalinowski, obecny był Wikariusz Zakonu, o. Jerzy Norel (eks-prowincjał) oraz Asystent Generalny, o. Jacek Ciupiński, delegat Ministra Generalnego, o. Marco Tasca.
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda