Home WiadomościArchiwum Kapituła namiotów: Czwartek dniem świadectw

Kapituła namiotów: Czwartek dniem świadectw

Redakcja
Czwartek był drugim dniem Międzynarodowej Kapituły Namiotów. Upłynął pod znakiem świadectw i dzielenia się doświadczeniem różnorodnych form życia franciszkańskiego na wszystkich kontynentach świata.

Przed południem odbyła się dyskusja panelowa na temat reguły i życia braci mniejszych (franciszkanów). Prowadził ją dziennikarz telewizji RAI Uno Francesco Giorgino. Prelekcje wygłosili byli generałowie zakonów franciszkańskich. Jako pierwszy głos zabrał bp John Corriveau OFMCap z Kanady, dzielił się współczesnym rozumieniem braterstwa, którego zasady określił św. Franciszek z Asyżu.

O. Giacomo Bini OFM z Włoch podjął temat misji jako gotowości do pielgrzymowania do "ziemi świętej", jaką jest wnętrze, serce człowieka. Jego zdaniem każdy kryzys zaangażowania misyjnego w zakonie świadczy o kryzysie wiary, jaki przeżywają zakonnicy. Zachęcał, aby nie bać się pewnej "destabilizacji" życia i odważyć się na prowadzenie życia pozbawionego zabezpieczeń. Apelował, by wysiłki duszpasterskie skierować w większym zakresie na osoby oddalone od Kościoła i od życia Ewangelią.

Sekretarz Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego abp Agostino Gardin OFMConv mówił o relacji franciszkanów do hierarchii kościelnej, która dla św. Franciszka była priorytetem. I tę rangę powinna mieć dzisiaj, franciszkanie powinni okazywać cześć, posłuszeństwo i oddanie przełożonym Kościoła.

Po południu (o godz. 16.00) rozpoczął się czas świadectw, moderowany przez Francesco Giorgino. O misji ad gentes (do nie-chrześcijan) mówił o. Paulo Xavier OFMCap, pracujący jako misjonarz w Amazonii. Rolę dzieła edukacji w apostolstwie wyjaśniał o. Mark McBride TOR, profesor jednego z uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych.

O. Danilo Salezze OFMConv, dyrektor włoskiego czasopisma "Posłaniec św. Antoniego", przedstawił temat "Mass media i komunikacja". Znaczeniu dialogu międzyreligijnego w życiu franciszkańskim poświęcona była wypowiedź o. Pierbattisty Pizzaballi OFM, kustosza Ziemi Świętej.

Drugi dzień kapituły zakończył się mszą św. (o godz. 18.30), sprawowaną w bazylice Matki Bożej Anielskiej. Przewodniczył jej prefekt Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego kard. Franz Rodè.

Międzynarodowa Kapituła Namiotów rozpoczęła się w środę (15 kwietnia), zakończy się 18 kwietnia. Jej mottem są słowa św. Franciszka: "Bracia moi błogosławieni, zachowujmy regułę, jaką przyrzekliśmy Panu". Spotkania odbywają się w namiocie prawie 200-metrowej długości, rozstawionym na placu przed Porcjunkulą (bazyliką Matki Bożej Anielskiej), w miejscu które jest kolebką zakonu.

W kapitule bierze udział 2 tys. braci mniejszych, w tym 200 z Polski. Są to franciszkanie (OFM), franciszkanie konwentualni (OFMConv), kapucyni (OFMCap) i zakonnicy z Trzeciego Zakonu Regularnego (TOR). Ciekawostką jest fakt, że w kapitule uczestniczą przedstawiciele wspólnot franciszkańskich z Kościoła anglikańskiego.

Na kapitułę przybyła również grupa z trzech zakonów franciszkańskich z włoskiego regionu Abruzja, niedawno dotkniętego trzęsieniem ziemi oraz z miasta L’Aquila, które w tym kataklizmie poniosło największe szkody. Z dużym wzruszeniem przyjęto list, jaki wystosowały klaryski z miejscowości Paganica (w Abruzji), których przełożona zginęła pod gruzami klasztoru zawalonego w trzęsieniu ziemi, a kilka sióstr zostało rannych. Siostry ofiarowały swoje cierpienie i modlitwę za uczestników kapituły.

W kapitule za pośrednictwem telewizji i bezpośredniego przekazu internetowego uczestniczą klaryski klauzurowe, którym reguła zakazuje opuszczania klasztoru.

wp

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda