Home WiadomościArchiwum Asyż: Franciszkanie rozpoczęli jubileusz

Asyż: Franciszkanie rozpoczęli jubileusz

Redakcja
W środę, 15 kwietnia rozpoczęły się w Asyżu (Włochy) główne, światowe obchody 800-lecia powstania reguły i zakonu franciszkanów.

W mieście św. Franciszka zgromadziło się około 2 tys. franciszkanów z całego świata.

Czterodniowe obchody jubileuszowe odbywają się w ramach Międzynarodowej Kapituły Namiotów. Pierwsze spotkanie miało miejsce o godz. 16.00 w tzw. "Namiocie Kapituły" na placu przed bazyliką Matki Bożej Anielskiej (Porcjunkula). Przybyłych powitał gospodarz bazyliki generał Zakonu Braci Mniejszych o. José Rodriguez Carballo OFM. O godz. 17.00 kaznodzieja papieski kapucyn o. Raniero Cantalamessa OFMCap wygłosił refleksję pt. "Zachowajmy Regułę, jaką przyrzekliśmy Panu".

Po konferencji franciszkanie (o godz. 18.30) przeszli procesyjnie z "Namiotu" do bazyliki Porcujunkuli, gdzie odbyło się zawierzenie Matce Bożej Anielskiej. Pierwszy dzień kapituły zakończyła msza św. (o godz. 19.00), przewodniczył jej biskup Asyżu Domenico Sorrentino.

Obchody 800-lecia powstania reguły i zakonu nawiązują do otrzymania przez św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) ustnego zatwierdzenia reguły przez papieża Innocentego III. Wydarzyło się to prawdopodobnie 16 kwietnia 1209 r. Tę datę – nie potwierdzoną dokumentami – uznaje się za moment powstania zakonu franciszkanów. Pisemnie regułę zatwierdził papież Honoriusz III bullą "Solet annuere" 29 listopada 1223 r.

Do trzech zakonów franciszkańskich należy na całym świecie ponad 30 tys. zakonników – do Zakonu Braci Mniejszych (OFM), Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv) i Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów (OFMCap). Trzy zakony franciszkańskie tworzą na całym świecie 109 prowincji, 22 kustodie, mają również tzw. delegatury w wielu krajach świata. Franciszkanami jest obecnie 7 kardynałów oraz 100 biskupów i arcybiskupów.

wp

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda