Home WiadomościArchiwum Pożegnania: Br. Stanisław Leonard Jędrzejczak (1920-2009, franciszkanin)

Pożegnania: Br. Stanisław Leonard Jędrzejczak (1920-2009, franciszkanin)

Redakcja

Dnia 9 kwietnia 2009, w pierwszych godzinach Wielkiego Czwartku, w szpitalu w Warszawie w Instytucie Kardiologii przy ul. Spartańskiej, zmarł w wieku 88 lat brat Stanisław Leonard Jędrzejczak z Niepokalanowa.

Brat Stanisław był profesem wieczystym Prowincji Matki Bożej Niepokalanej w Polsce Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, jubilatem w Zakonie.

Urodził się 8 października 1920 r. w miejscowości Niemysłów (parafia pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Niemysłowie, powiat poddębicki, woj. łódzkie, diecezja włocławska) w rodzinie chłopskiej z rodziców Władysława i Józefy z domu Galoch, otrzymując imię Leonard. Ochrzczony został w swojej rodzinnej parafii w Niemysłowie, w której nieprzerwanie przebywał do 17 roku życia, pomagając rodzicom w pracy na roli. (..)

W siedemnastym roku życia zapragnął wstąpić do Zakonu świętego Franciszka, chcąc oddać się Panu Jezusowi na własność (List z dnia 23.07.1937). Stąd też w podaniu napisanym dnia 2 sierpnia 1937 roku, w święto Matki Bożej Anielskiej, motywował: zaznaczam raz jeszcze, że pragnę gorąco służyć Bogu i Maryi Niepokalanej w Zakonie Świętego Franciszka, dlatego proszę powtórnie o przyjęcie mię do Zakonu. Zdaję się na Wolę Boga. Otrzymując pod każdym względem dobre świadectwo ówczesnego proboszcza parafii Niemysłów ks. Stanisława Ławińskiego oraz pozwolenie rodziców, został przyjęty do Zakonu przez świętego Maksymiliana Marię Kolbego pismem z dnia 10 sierpnia 1937 r.(…)

Profesję zwyczajną brat Stanisław złożył dnia 8 marca 1942 roku w Niepokalanowie, zaś uroczystą 31 maja 1945 roku także w Niepokalanowie. Brat Stanisław Jędrzejczak całe swoje życie zakonne przebywał w Niepokalanowie, pełniąc po profesji czasowej posługę w kuchni (1942; 1943-1945), obieralni ziemniaków (1943), obsłudze stołów (1943), w kuchni chorych (1945-1946), zecerni (1945), następnie także w zecerni jako zastępca działowego (1946-1948).W kwietniu 1948 brat Stanisław uczestniczy w kursie dentystyczno-techniczym organizowanym przez Oddział Stomatologii Szpitala OO. Bonifratrów w Krakowie. Kształcenie w tej dziedzinie wieńczy egzaminem państwowym, w wyniku którego Ministerstwo Zdrowia pismem z dnia 22 grudnia 1958 roku nadaje mu uprawnienia do wykonywania czynności techniczno-dentystycznych. Posługę dentysty brat Stanisław rozpoczyna zaraz po odbyciu praktyk w Szpitalu OO. Bonifratrów w Krakowie w 1951 roku. Traktuje ją jako szczególną służbę bliźniemu, podejmując z ogromną troską o braci, siostry klaryski jak też i świeckich. W swojej posłudze u sióstr klarysek dostrzegał przede wszystkim wielki walor „pogłębiania się więzi franciszkańskiej i modlitewnej” (List do o. prowincjała Stanisława Frejlicha z dnia 20.03.1978 r.).

W 1941 roku brat Stanisław przeszedł przeszkolenie strażackie i od tego czasu zdobywał kolejne stopnie sprawności oraz udzielał się czynnie w Niepokalanowskiej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej, pełniąc między innymi obowiązki jej sekretarza (1951-1952), dowódcy plutonu (1950-1952), zastępcy naczelnika (1952-1957), a od 1966 roku przez kolejnych 9 lat funkcję jej naczelnika, zaś przez 22 lata prezesa. Za wybitną działalność w dziedzinie pożarnictwa otrzymał wiele wyróżnień, wśród których najznaczniejszym jest Złoty Krzyż Zasługi przyznany mu postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego z dnia 9 stycznia 1997 roku. Od roku 2002 został ustanowiony prezesem honorowym Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepokalanowie Brat Stanisław był człowiekiem wielkiego formatu, pracowitym, cenionym i szanowanym zakonnikiem. W latach 1983-1989 przez kolejne dwie kadencje pełnił urząd asystenta prowincjalnego, zaś w roku 1997 celem przygotowania nadzwyczajnej kapituły prowincjalnej poświęconej życiu i działalności Niepokalanowa został powołany do podkomisji do spraw formacji i duchowości Niepokalanowa. (…)

Pogrzeb ś.p. brata Stanisława Leonarda Jędrzejczaka odbył się dnia 15 kwietnia 2009 roku o godz. 10.45 w Niepokalanowie. Kondukt żałobny z kaplicy św. Maksymiliana do bazyliki poprowadził o. Stanisław Maria Piętka, gwardian Niepokalanowa. Mszy św. przewodniczył o. Wiesław Pyzio, wikariusz prowincji, w bezpośredniej asyście o. pułkownika Jerzego Kołodziejczaka, byłego krajowego kapelana straży pożarnej oraz o. Stanisława Marii Piętki, który wygłosił okolicznościową homilię. W pogrzebie wzięły udział liczne reprezentacje okolicznych jednostek straży pożarnej wraz z pocztami sztandarowymi oraz orkiestrą. Kondukt żałobny na cmentarz klasztorny poprowadził i modlitwom przewodniczył o. pułkownik Jerzy Kołodziejczak.

o. Zbigniew Kopeć, sekretarz prowincji


SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda