Home WiadomościArchiwum Kard. Dziwisz: Św. Franciszka trzeba uczcić w sposób wyjątkowy

Kard. Dziwisz: Św. Franciszka trzeba uczcić w sposób wyjątkowy

Redakcja

W Polsce centralne obchody przyszłorocznego jubileuszu 800-lecia Zakonu Franciszkanów obchodzone będą w Krakowie. Z tej racji 27 października czterej prowincjałowie z Krakowa spotkali się z prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim.

Wcześniej prosili o błogosławieństwo metropolitę krakowskiego. Kard. Stanisław Dziwisz powiedział przełożonym prowincji, że „św. Franciszek był zawsze blisko ludzi i trzeba go za to uczcić w sposób wyjątkowy”.

Sam obiecał pomoc w organizację obchodów. Będzie przewodniczył mszy w samą uroczystość św. Franciszka, w niedzielę 4 października 2009 r. Tę mszę o godz. 10.30 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach obiecała transmitować Telewizja Polonia.

Ale to nie jedyna propozycja komitetu organizacyjnego na obchody 800-lecia. W dniach od 1-4 października odbędą się: kapituła namiotów, sympozjum naukowe, koncerty, kiermasze, musical na Krakowskim Rynku, Transitus, msza z udziałem biskupów wywodzących się z zakonów franciszkańskich, msza w klasztorach klauzurowych o duchowości franciszkańskiej, noc misyjna, dzień otwartych drzwi klasztorów i seminariów franciszkańskich, kwesta na rzecz ubogich, uliczna ewangelizacja i mecz piłki nożnej pomiędzy trzema gałęziami Zakonu a trzema krakowskimi drużynami futbolowymi.

Na temat centralnych obchodów 800-lecia Zakonu w połowie października w Licheniu rozmawiało dziesięciu polskich prowincjałów. Wtedy też spotkali się z o. Janem Górą, twórcą Spotkań młodych pod Bramą III Tysiąclecia nad Jeziorem Lednickim. Dominikanin zaproponował zaznaczyć jubileusz podczas przyszłorocznego Spotkania w Lednicy (6/7 czerwca 2009 r.).

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda