Home WiadomościArchiwum Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla o. Kłoczowskiego

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla o. Kłoczowskiego

Redakcja

O. Jan Andrzej Kłoczowski OP zostanie 31 października br. udekorowany przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystość odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Krakowie w ramach obchodów 90. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. Odznaczenie przyznane zostało „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej”.

O. Jan Andrzej Kłoczowski urodził się 5 lipca 1937 w Warszawie. Z wykształcenia jest historykiem sztuki. W 1960 ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracował jako asystent w Katedrze Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1963 wstąpił do zakonu dominikanów. Po ukończeniu nowicjatu odbył studia teologiczne i filozoficzne. W latach 1966-1971 uczestniczył w seminarium ks. prof. Mariana Jaworskiego, po ukończeniu którego przyznano mu tytuł lektora teologii.

W 1975 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. W latach 1970-1986 był duszpasterzem krakowskiego duszpasterstwa akademickiego "Beczka". Jest wykładowcą w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie oraz filozofii i fenomenologii religii w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1990 obronił rozprawę habilitacyjną na Wydziale Filozoficznym PAT. Otrzymał nominację na stanowisko kierownika Katedry Filozofii Religii na Wydziale Filozoficznym PAT. Jest profesorem zwyczajnym PAT. Od 1990 pełnił funkcję regensa Polskiej Prowincji Dominikanów, w latach 1990-1998 był rektorem Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie.

W latach 1973-1993 członek zespołu redakcyjnego miesięcznika W drodze, w latach 1992-1996 członek redakcji miesięcznika Znak, od 1997 redaktor Logos i Ethos. Zasiadał w Komisji Filozofii i Teologii Komitetu Badań Naukowych. Jest autorem licznych prac z dziedziny filozofii, religii i teologii, m.in. Człowiek Bogiem człowieka, Pytania do Junga, Skandal historyczności. Od kilkunastu lat w każdą niedzielę w południe odprawia tzw. Dwunastkę, mszę z "kazaniem filozoficznym", na której gromadzą się tłumy krakowian.

za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda