Home WiadomościArchiwum Karmelici Bosi – Wadowice: o. dr Andrzej Ruszała OCD ponownie wybrany na prowincjała

Karmelici Bosi – Wadowice: o. dr Andrzej Ruszała OCD ponownie wybrany na prowincjała

Redakcja
Prowincjałem karmelitów bosych prowincji krakowskiej został dzisiaj ponownie wybrany o. dr Andrzej Ruszała OCD (ur. 1961 r.). Dokonała tego VII Zwyczajna Kapituła Prowincjalna Karmelitów Bosych Prowincji Krakowskiej, obradująca od 3 maja w Wadowicach w Centrum Rekolekcyjno-Pielgrzymkowym im. bł. Jana Pawła Wielkiego. Bierze w niej udział 30 zakonników: 14 z urzędu i 16 z wyboru.

 
Przez najbliższy tydzień będą oni obradowali nad najważniejszymi sprawami Karmelu Terezjańskiego tej zakonnej prowincji. Kapitularni wysłuchali wczoraj relacji o. Andrzeja Ruszały OCD, przełożonego prowincjalnego, o życiu i działalności prowincji oraz relacji o. Tadeusza Grzesiaka OCD, ekonoma prowincji, o jej stanie ekonomicznym. Odbyła się  także debata plenarna na temat tych relacji. Kapituła dokonała również otwarcia i podliczenia głosów konsultacji wstępnej/głosowania na prowincjała. Kapitularni dzisiaj na IV sesji o godz. 9.00 w sposób tajny wybrali na trzyletnią kadencję przełożonego prowincjalnego. o. Andrzeja Ruszałę OCD. Następnie na V sesji o godz. 11.00 dokonano wyboru jego czterech radnych:

1. O. Grzegorz Firszt OCD
2. O. Jakub Jaroszewicz OCD
3 O. Piotr Nyk OCD
4. O. Tadeusz Florek OCD

 Wraz z prowincjałem stanowią oni zarząd prowincji.
 
W poniedziałek, na dzień przed rozpoczęciem obrad, kapitularni uczestniczyli w dniu skupienia. Prowadził go o. Gianni Bracchi OCD z prowincji weneckiej, którego słowa tłumaczył o. Szczepan Praśkiewicz OCD.
 
Kapituła Prowincjalna posiada najwyższą władzę w Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Oprócz zarządu prowincji wybiera również przełożonych lokalnych najbardziej znaczących klasztorów prowincji. Ustala też m.in. charakter i misję poszczególnych placówek. Może decydować o założeniu lub zamknięciu klasztoru oraz definiuje szereg uchwał i postanowień związanych z życiem i posługą wspólnot.
 
Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych liczy obecnie 223 zakonników, w tym m.in. 156 kapłanów i 38 zakonników w okresie formacji początkowej (nie należących jeszcze w sposób definitywny do Zakonu). Żyją oni w 24 wspólnotach, z których 9 realizuje swoją misję w Polsce, a 15 za granicą: 5 w Afryce (w Rwandzie i Burundi), 3 na Ukrainie (Kijów, Charków i Berdyczów), 3 na Słowacji, 2 w USA, 1 na Łotwie oraz 1 w Niemczech. Jurysdykcji prowincjała podlegają także karmelitanki bose i Świecki Zakon Karmelitów Bosych. Z zakonem współpracują inne instytuty życia konsekrowanego agregowane do niego jak i różnorodne grupy laikatu.
 
Podobna kapituła prowincjalna odbywa się w Poznaniu dla prowincji warszawskiej.
 
Wadowice 4 maja 2011 r.
 
o.Włodzimierz Tochmański OCD
sekretarz kapituły

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda