Katechizm w pigułce

091204b.png Salwator jest jednym z najdynamiczniej rozwijającym się wydawnictwem na rynku wydawniczym w Polsce. W bogatej ofercie znajdziemy tytuły z różnych dziedzin, zwłaszcza tych dotykających ludzkiego wnętrza. Pośród nowości znajdziemy „Katechizm w pigułce” ks. Eugeniusza Burzyka. Książkę tę warto polecić przede wszystkim wychowawcom i katechetom oraz samej młodzieży. Autor w sposób prosty i bez teologicznej maniery tłumaczy podstawowe prawdy wiary zawarte w katechizmie.

Wśród nauczycieli religii, autorów podręczników, językoznawców, duszpasterzy trwa dyskusja, jak uczyć katechizmu, jakim językiem mówić do współczesnego człowieka, aby być zrozumiałym. Wychowaliśmy się na tradycyjnej religijności, podczas gdy naszych uczniów ciągnie do „stylu Discovery”. Balansujemy między tradycją a nowoczesnością, szukamy nowych dróg.
 
Dlatego należy pogratulować Wydawnictwu SALWATOR i ks. Eugeniuszowi Burzykowi świetnego i nowatorskiego pomysłu. Ciekawa interpretacja trudnych treści pochodzących z Katechizmu Kościoła Katolickiego i błyskotliwe refleksje, a czasami pytania przypominające rachunek sumienia sprawiają, że taki katechizm chce się poznawać.
Istnieje wielka potrzeba zaprzestania mówienia „wysokim” językiem teologicznym i przemawiania zdaniami zapożyczonymi z dzieł teologicznych. Prostota i jasny przekaz to forma i sposób dotarcia do współczesnego człowieka. Ta książka spełnia te warunki. Jest godna polecenia nauczycielom religii, uczącym na wszystkich poziomach nauczania, uczniom starszych klas, rodzicom, duszpasterzom poszukującym puenty do kazań oraz tym, którzy chcą zrozumieć swoją wiarę bez zagłębiania się w dzieła teologiczne.