Home WiadomościArchiwum Katolicy w Dniepropietrowsku przed sądem

Katolicy w Dniepropietrowsku przed sądem

Redakcja

Wierni katolickiej parafii św. Józefa w Dniepropietrowsku nie ustają w wysiłkach na rzecz odzyskania swego kościoła. Amerykańska firma Dugsbery Inc pozwała parafię o odszkodowanie w wysokości ok. 200 tys. dolarów.

Jak zaznacza tamtejszy proboszcz, o. Kazimierz Guzik OFMCap., powodem roszczeń są rzekome straty spowodowane protestami wiernych utrudniających działalność korporacji. Do kolejnych manifestacji w obronie świątyni doszło 10 stycznia w Dniepropietrowsku i w Kijowie.

„Dzisiaj odbyło się pierwsze posiedzenie sądu – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Guzik. – Było dużo stacji telewizyjnych i dziennikarzy. Miejscowy prokurator wprost powiedział, że nie widzi żadnych podstaw dla wysuniętego oskarżenia i uważa, że strona katolicka jest niewinna”. Proboszcz parafii św. Józefa dodał, że w sali sądowej było dużo wiernych. Potem zebrali się oni z plakatami i ikonami przed biurem korporacji Dugsbery Inc, gdzie odmówiono różaniec i koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Przed otoczony budowlanym płotem kościół ludzie przychodzą codziennie na Mszę. „Cała działalność parafii przeniosła się na ulicę. Tam sprawowane są wszystkie sakramenty – zaznaczył o. Guzik. – Na miejscu naszych modlitw postawiliśmy krzyż. Dla tych, którzy rzucają za płot śmieci oraz zachodzą tam, sprawiając, że kościół staje się publiczną toaletą i śmietnikiem, krzyż ma być przestrogą, że to nie jest zwyczajny budynek, lecz miejsce święte” – dodał proboszcz parafii św. Józefa.

Solidarność z katolikami w Dniepropietrowsku okazali wierni parafii w Kijowie. Kilkadziesiąt osób wzięło dziś udział w modlitewnym proteście przed tamtejszą ambasadą Stanów Zjednoczonych. Na ręce jej urzędników przekazano list do prezydenta Baracka Obamy. Kijowscy wierni proszą amerykański rząd o zwrócenie uwagi na krzywdzącą działalność kalifornijskiej firmy w Dniepropietrowsku.

za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda